BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feneketlen maradt a gyógyszerkassza

Influenzajárvány és felvásárlási láz híján is 11 milliárd forinttal nagyobb lett a gyógyszerkassza kiadása tavaly, mint a módosított előirányzat. Az idei keret 4 milliárddal alacsonyabb, vagyis borítékolható a hiány.

2005. január 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csaknem 11 milliárd forinttal lépte túl az év közben módosított előirányzatot az Egészségbiztosítási Alap gyógyszerkasszája, a váratlanul magas decemberi kiadások miatt ugyanis az év egészében 289 milliárd forintot fordítottak gyógyszerek támogatására – tudta meg a NAPI Gazdaság. Idén 284 milliárd forinttal tervezték a gyógyszerkeretet, vagyis a bázis 5 milliárddal magasabb, mint amivel ebben az évben számolnak.
Az alap nettó gyógyszeregyenlege ennél valamivel kedvezőbb, mivel tavaly nyár óta a gyógyszergyártók is hozzájárulnak a kiadásokhoz. A kormánnyal kötött megállapodás szerint ugyanis közösen ellentételezték a 15 százalékos nyári áremelés lakossági terhét: az árkorrekcióra azért volt szükség, mert az Alkotmánybíróság korábban megvétózta a tavasszal egyoldalúan végrehajtott árbefagyasztást, amivel a termelői árak 85 százalékát ismerték volna csak el. Értesüléseink szerint a gyógyszergyártók 7,5 milliárd forintot fizettek be tavaly az alapba, 1,5 milliárd forinttal kevesebbet a tervezett 9 milliárdnál. Az egyik oldalon tehát a gyógyszerkassza tényleges kifizetése áll, a másikon a gyártók hozzájárulása, ám még ez sem adja ki a valós egyenleget gyógyszerfronton. Az alapból ugyanis 1,4 milliárd forint visszajutott a gyártókhoz, a támogatott gyógyszernek nem minősülő készítmények áremelésének elhalasztását kompenzálandó. Eredetileg erre 4 milliárd forintot terveztek, tehát itt a megtakarítás 2,5 milliárd forint, a tényleges költést azonban ez nem befolyásolja.
Összességében az állapítható meg, hogy gyógyszerekkel kapcsolatos kiadásokra bruttó 289, nettó 283 milliárd forintot költött tavaly az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). A nettó végösszeg mindössze egymilliárd forinttal marad el az idei előirányzattól, ám azt is korrigálják majd gyártói és egyéb be- és kifizetések. Nem nagy merészség tehát kijelenteni, hogy a költségvetési törvényben 2005-re elfogadott gyógyszerkeret nem lesz elegendő a várható kiadásokra.
A tavalyi gazdálkodás vizsgálatakor szembeötlő, hogy pusztán decemberben 31,1 milliárd forintot költöttek gyógyszertámogatásra. Ez kiugróan magas összeg a havonta jellemző 22–25 milliárdos kiadásokhoz mérten. Nehezen megmagyarázható ez a tétel annak fényében, hogy az év végén nem sújtott le az influenzajárvány, és nem lehetett hallani a januári áremelés miatt beinduló lakossági felvásárlásról sem. Elképzelhető, hogy az OEP előrehozott vásárlásokat folytatott a különkeretes gyógyszerek esetében; erre egyébként decemberben 4,1 milliárd forintot fordítottak, ami az egész éves kiadás 18 százaléka.
Karsai Ákos, az OEP munkatársa ugyanakkor nem tartja rendkívülinek a decemberi megugrást, szerinte a korábbi években is ugyanez a folyamat játszódik le, év végén a lakosság többet költ gyógyszerekre. Felvásárlásról most nem lehet beszélni, de ilyenkor azért igyekeznek felkészülni előrehozott vásárlásokkal a gyógyszerfogyasztók a következő évi áremelésekre.
Az EAlap tavalyi hiányának alakulását azonban nem a gyógyszerkassza, de még csak nem is a kiadási oldal határozta meg: a korábbi évek gyakorlatával szakítva ezúttal a bevételek elmaradása miatt haladta meg a pénzforgalmi hiány 25,6 milliárd forinttal az év közben módosított előirányzatot. A 343,6 milliárd forintos deficit úgy jött össze, hogy például járulékokból 20 milliárddal kevesebbet fizettek be a tervhez képest.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet