BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az APEH behajtja a telefonáfát

2004. december 27. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az APEH a hatályos jogszabály alapján jár el ellenőrzései során, vagyis a levonható áfa mértékét a helyi és a távolsági telefonszolgáltatás után 2005. január 1-jétől a 2004. december 31-ét követő elszámolási időszakra 50 százalékban veszi tekintetbe, a korábbi 70 százalék helyett – tájékoztatta lapunkat az adóhivatal sajtó- és protokollosztálya. Múlt héten írtuk, hogy a KPMG szakértői úgy vélik: a telefonáfa szigorítása az EU-jogszabályokba ütközik, a tanácsadó cég szerint ezt az Európai Bíróság hasonló esetekben született ítéletei is mutatják. Szakértőjük értelmezése szerint a vállalkozások januártól továbbra is az áfa 70 százalékát vonhatják le, az uniós jog ugyanis „erősebb”, mint a tagállami. A Pénzügyminisztérium megkeresésünkre közölte, hogy nem lát okot a változtatásra, de azért megvizsgálja a kérdést. Az adóhivatal állásfoglalásával immár egyértelmű, hogy a magyar adószabály csak abban az esetben vethető az uniós jog próbája alá, ha lesz olyan vállalkozás, amelyik hajlandó végigvinni a procedúrát (amelybe az elmaradt befizetés miatt indítandó adóhatósági eljárás is beletartozik). A PM illetékese egyébként erre az eshetőségre is készült válasszal: e szerint hosszú időbe telhet, mire az Európai Bíróság ítéletet hoz egy ilyen ügyben.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet