A legutolsó prognózisok szerint a 406 milliárd forintot is elérheti a tb-alapoknál idén felhalmozódó hiány összege. A Pénzügyminisztérium (PM) előrejelzésében eddig 380,9 milliárd forint szerepelt, bár ez sem felel meg a hivatalos előirányzatnak: a 2003-as évről szóló zárszámadási törvényben „csak” 327 milliárd forintra emelték a tb-deficitre vonatkozó előirányzatot.
A számok tengerében legegyszerűbben úgy lehet eligazodni, ha a már lezárult költségvetési hónapok alapján készült PM-prognózist vesszük alapul. Az október végéig rendelkezésre álló pénzforgalmi adatok alapján gondolják azt a tárcánál, hogy a tb-alapoknál 406 milliárd forintra emelkedhet a deficit, vagyis a kiadások csaknem 13 százalékát csak az adósság növekedése árán tudják fedezni. A deficitből kiveszi a részét a nyugdíjalap is, bár a hivatalos előirányzatban nullszaldóval számolnak ennél a kasszánál. Az államháztartás egészére a hiány bővülése nem hat, miután a központi büdzsé várt deficitje ugyanekkora mértékben csökkenhet.
Az Egészségbiztosítási Alap pénzforgalmi szemléletben 316,7 milliárd forint deficitet ért el tizenegy hónap alatt. Az adatokból kitűnik, hogy a kiadások elszaladása mellett a bevételek elmaradása okozza a hiány folyamatos bővülését. A tervezettnél 3,6 százalékkal kevesebb bevétel folyt be eddig. Forrásaink szerint a járulékok várhatóan 14-15 milliárd forinttal maradnak el a (zárszámadásban módosított) előirányzattól, az egészségügyi hozzájárulásnál 7-8 milliárddal lehet számolni. A munkáltatói táppénz-hozzájárulásoknál szintén kiesik 1 milliárd. Az egyéb bevételeknél is mutatkozik 6,6 milliárdos elmaradás, ám ezt a gyógyszergyártók és -forgalmazók december 15-éig teljesített befizetései (az állammal kötött szerződés alapján) ellensúlyozták.
A korábbi évekkel ellentétben úgy tűnik, hogy sikerült az évközi intézkedésekkel (forrásbővítések és zárolások) kordában tartani az alap kiadásait. November végéig 14,8 milliárd forinttal, vagyis 1 százalékkal költöttek kevesebbet az időarányosnál, ami ugyan elillan decemberben, de az előirányzatot nem lépi túl a kiadás. A gyógyszertámogatásokra 257,8 milliárd forintot fizettek ki, a PM 283 milliárdos kiadással számol idén. A táppénzes kasszánál éves szinten elérhető 5 milliárdos megtakarítást részben az influenzajárvány elmaradásával magyarázzák.
