A köztársasági elnök tegnap megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a módosított jegybanktörvényt (NAPI Gazdaság, 2004, november 22., 3. oldal). Az elnöki indoklás szerint a törvény jelenlegi formájában ellentétes hivatalosan deklarált céljával. A törvény javaslata ugyanis a jegybank függetlenségének és hatékonyságának növelését jelölte meg célként, ugyanakkor a monetáris tanács tagjai kinevezésének jelenlegi rendszere az Európai Központi Bank véleménye szerint is kielégítően biztosítja a függetlenséget és a hatékonyságot, a törvény pedig ezzel ellentétesen éppen hogy növeli a mindenkori miniszterelnök befolyását a monetáris tanács tagjainak kinevezésében.
Az államfő levelében különösen aggályosnak tartja, hogy a törvény lehetőséget teremtene a monetáris tanács egyszerre aránytalanul sok új taggal történő kiegészítésére. Az európai közösségi jogban is érvényesülő elv ugyanis az, hogy a független testületek tagjait a lehetőség szerint több lépcsőben, politikai ciklusokon átívelve nevezzék ki – írja az államfő, aki nem ért egyet azzal sem, hogy a november 22-én elfogadott törvény szerint a jövőben a Magyar Nemzeti Bank alelnökei közül csupán egy legyen felelős a monetáris politikáért.
Mádl Ferencnek 5 napja volt annak eldöntésére, hogy aláírja-e a törvényt, visszaküldi az Országgyűlésnek, vagy alkotmányossági normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól, mivel a kormány sürgősségi elbírálást kért. A mostani helyzetben a parlamentnek újra kell tárgyalnia a jogszabályt, majd ismételten dönteni róla. Erre azonban az alkotmány nem ad meg határidőt, így elvileg a következő ülésnapon ismét szavazásra bocsáthatják a törvényt, ám ezt várhatóan nem játssza meg a szocialista frakció. (Nyáron ezt csinálták ugyanis a kórháztörvénnyel, minden változtatás nélkül újra elfogadták, emiatt a nem méltó eljárás miatt az Alkotmánybíróság később érvénytelenítette a törvényt.) A második elfogadás után a köztársasági elnöknek öt napon belül alá kell írnia a jogszabályt.
