Főként az importsörök térnyerése és a kedvezőtlen időjárás miatt a magyar söripar idén előreláthatóan 7-8 milliárd forinttal kevesebb jövedéki adót fizet be a költségvetésbe, mint egy évvel korábban – mondta a NAPI Gazdaságnak Kiss Elemér, a Magyar Sörgyártók Szövetsége (MSSz) elnöke. A viszonylag olcsó importsör mennyisége az idén a tavalyi duplájára, mintegy 800 ezer hektoliterre növekedhet, tovább rontva ezzel a hazai sörgyártók helyzetét. Idén a 400-450 ezer hektoliter nagyságrendű behozatal mozgatórugója a Németországban tavaly bevezetett termékdíj, s az importot könnyíti, hogy az EU-csatlakozással megszűnt a 12,3 százalékos importvám. Az importtal körülbelül 7,8 millió hektoliteresre duzzadt sörpiacon a hazai gyártók már tavaly is 1 százalékos csökkenést könyvelhettek el.
A szövetség szerint a gomba módra szaporodó dobozos sörök előtt – amelyek miatt egyes piaci szereplők szerint idén akár 10 százalékkal is visszaeshet a hazai gyártású sörök értékesítése a múlt évhez képest – a darabalapú termékdíjas szabályozás emelhet gátat. A szövetség álláspontja hosszú ideje az, hogy a kereskedelmi forgalomban megjelenő italcsomagolásoknál a többször felhasználható csomagolást preferálja a vonatkozó törvény, ebből következően a szövetség a darabalapú termékdíj mellett van – mondta Kiss. A rendkívül erős német dobozossör-import ellen a hazai gyártók csak dobozos csomagolással tudnák felvenni a versenyt, ez esetben azonban Magyarországot elárasztaná a fémhulladék. A darabalapú termékdíj ugyanakkor a fémdobozok piacának erőteljes csökkenését eredményezné, s a söriparnak nem kellene lemondania az üveg használatáról. A végrehajtási kormányrendeletben kialakuló konkrét szabályok még nem ismertek.
Az alapanyag-, csomagolóanyag- és az energiafelhasználás területén a magyar sörgyártók negyedével, 4,6 milliárd forinttal kevesebbet költöttek tavaly 2002-höz képest a fogyasztás csökkenése, illetve az import már akkor is erős bővülése következtében. Az MSSz tagjai ugyanakkor tavaly összesen 62,3 milliárd forintot – az előző évinél 18 százalékkal többet – fizettek be a központi és az önkormányzati költségvetésbe. A magyar söripart a fogyasztói piac csökkenésével egyidejűleg terhelik a fogyasztási-, illetve a jövedékiadó-terhelések. Ennek mértékét és a jövedéki adó idei 15 százalékos emelését a gyártók indokolatlanul magasnak tartják.
