BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs gyógyszer a tb-hiányra?

2004. június 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több tíz milliárd forintba kerülhet az egészségbiztosításnak a körvonalazódó gyógyszermegállapodás, ha a mostani, illetve a márciusi szintre visszaálló fogyasztói árak közti különbséget teljes egészében a tb vállalja át, és a költségvetés nem pótolja ezt az összeget számára. Márpedig a büdzsében nem áll rendelkezésre ekkora szabad forrás, ezért a gyártókkal kötendő egyezség bizonyosan ennyivel emeli az államháztartás éves hiányát. A megállapodás szerint a gyártók a megemelt kiadási keret felett ugyan visszatérítenének a kasszába, de ez csak a további túlköltést akadályozza meg.
A kormányzati számítások szerint az Egészségbiztosítási Alap idei gazdálkodásának hiánya akár 50 milliárd forinttal is meghaladhatja a 286,7 milliárdos éves előirányzatot - tudta meg a NAPI Gazdaság. A Pénzügyminisztérium az államháztartás áprilisi jelentésében 320,5 milliárd forintra prognosztizálta a deficit várható mértékét, ami 34 milliárdos többletet jelentett. (A jelentés készítésekor még nem állt elő az új helyzet a gyógyszerügyben.)
A korábbi évekkel ellentétben idén nem kizárólag a kiadások megugrása okolható a hiány bővüléséért, a bevételeknél például május végéig több mint 14 milliárd forintos elmaradás keletkezett. A bevételek háromnegyedét biztosító járulékoknál 12,6 milliárddal folyt be kevesebb az időarányosnál. Májusban ugyan több mint 14 százalékkal haladták meg a járulékbevételek az egy évvel korábbit, ám ennek fele a januártól egy százalékkal megemelt biztosítotti járulékokból származik, a fele pedig abból, hogy az előző hónapban bővült a járulékalap.
A kiadásoknál a folyósított, de még vissza nem térített előlegek nélkül számítva 2,9 milliárd forintos túllépés keletkezett május végéig. A legnagyobb érdeklődés a gyógyszerkassza alakulását övezi: nos, az első öt hónapban 11,5 milliárd forinttal költöttek többet gyógyszertámogatásra, mint az időarányos előirányzat, és ebben már figyelembe vették a patikák visszautalandó előlegeit is. Összesen 116,5 milliárd forint fogyott májusig ebből a kasszából, ami az éves előirányzat csaknem fele. Többletkiadás terheli a gyógyászati segédeszközök kasszáját is, ám ennek leginkább a tavalyról áthozott kétheti kiadás az oka.
Egyelőre nem okoz gondot a pénzbeli ellátások biztosítása a megállapított keretből, sőt az időarányosnál 2,3 milliárd forinttal kevesebbet költöttek ezekre a jogcímekre az első öt hónapban. A táppénzek esetében azonban az év második felében növekvő igénnyel kell számolni.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet