Az Alkotmánybíróság (Ab) keddi határozatának csak egy részét képezi, hogy megállapították a gyógyszerárak hibernálásának alkotmányellenességét. Az Ab megsemmisítette azt a kormányrendeletet is, amely április elsejétől az árak 85 százalékán befagyasztotta több mint 10 ezer medicina árát. A kormány akkor ezt azzal indokolta, hogy az idei 239 milliárd forintos gyógyszerkassza év végére akár 40 milliárd forintos túlköltekezést is produkálhat. Az Ab határozatából az is következik, hogy a kisforgalmú patikák június 30-tól nem kapnak vénykezelési díjat, ezt ugyanis szintén alkotmányellenesnek találták.
Tavaly 1400 gyógyszertár összesen 1 milliárd forintot kapott vénykezelési díjként, amit a Draskovics-csomag keretében megszüntettek, ám amikor befagyasztották az árakat, a patikák veszteségének kezelésre bruttó 2,5 milliárd forintot ismét szétosztott volna a tárca. Zalai Károly a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke lapunknak úgy nyilatkozott, hogy jelenleg 30-40 patika tántorog a csőd szélén. Abban az esetben, ha az orvosságok ára nem változik és a vénykezelési díjat sem kapják meg, ez a szám jelentősen megnőhet. Ráadásul pont olyan helyeken húzhatják le a rolót, ahol a patikák voltak az utolsó egészségügyi bázisok.
Bár a kormány bízik benne, a gyártók szerint elképzelhetetlen olyan megoldás, hogy senki se nyúljon a zsebébe. Fekete Tibor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének szóvivője szerint a betegek terhei nem növekednek majd, ám ez nem jelenti azt, hogy a medicinák árai nem változnak. A gyártók már korábban is hangsúlyozták: a kormánynak ki kell pótolnia az alultervezett gyógyszerkasszát. Tavaly ugyanis 251 milliárd forint volt az állam kiadása a medicinákra, ehhez képest 12 milliárd hiányzott az idei költségvetésből.
Jelentősen átalakulhat a gyógyszerárképzés folyamata, elsősorban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) befolyása gyengülhet, mivel az Ab határozatban kimondja, hogy az OEP nem határozhatja meg a támogatott készítmények árát. Fekete szerint évek óta egy sor kérdést vet fel, hogy az OEP egyszerre van jelen vevőként és árképzőként a piacon.
Az Index.hu információi szerint a kormány olyan, már a parlament előtt fekvő kormánypárti indítványhoz nyújtana be módosító javaslatot, amely eredetileg az árbefagyasztást szabályozza. A módosítás elfogadását követően egy héttel később, június 14-én történhetne meg a törvényjavaslat végszavazása. A kabinet szándékai szerint a hatósági árat a jelenlegi, áprilisban csökkentett szinten vezetnék be. Elképzelhető, hogy ez nem más mint a pénzügyi tárca korábban kidolgozott módosítása, amivel év végéig meghosszabbították volna a 180 napos hibernálást.
