BUX 139261.96 -0,03 %
OTP 45180 -0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újrakezdődhet a gyógyszerárháború

Bár az első közlések szerint a kormány mindent megtesz azért, hogy július elsejétől se növekedjenek a gyógyszerárak, nem lehet tudni, milyen hatása lesz az Alkotmánybíróság (Ab) tegnapi döntésének.

2004. május 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek találta azt a kormányrendeletet, amely április 1-jétől hat hónapra 85 százalékon hibernálta a gyógyszerárakat. Ugyanakkor a testület elutasította a gyógyszergyártók azon indítványait, amelyek a gyógyszerárak befagyasztásával kapcsolatban az árak megállapításáról szóló törvény felhatalmazó szabályának az alkotmányellenességét állították. Ezzel együtt alkotmányos követelményt határoztak meg, amely szerint az árakra vonatkozó rendelkezésre csak a feltételek együttes fennállása esetén, kivételesen, átmeneti jelleggel, a beavatkozás időbeli hatályának meghatározása mellett kerülhet sor. Így július elsejétől hatályát veszti a szóban forgó kormányrendelet.
Hamvába holt továbbá az a terv, miszerint az új ártörvény alapján 2005. január elsejétől a támogatott medicinákra is hatósági árakat vezessenek be.
A gyártók még áprilisban fordultak az Ab-hoz, amikor a kormány mintegy 10 ezer készítménynek 85 százalékon befagyasztotta az árát. Az intézkedésre azért volt szükség, mert a januári adatok alapján a gyógyszerkassza túlköltekezése meghaladhatta volna a 40 milliárd forintot. Ezt követően az egészségügyi tárca megállapodott néhány gyógyszergyártóval, amelyek vállalták, hogy medicináik termelői árának 15 százalékát visszafizetik a kasszába. Az árak hibernálása azon – többségben lévő – gyártók termékeire vonatkozott, amelyek ezt nem vállalták. A taláros testület aránylag hamar – hat hét alatt – meghozta döntését, holott egy hasonló eset miatt még az Orbán-kormány idején beadott indítvány négy éve vár a sorára.
A kormány keresi azon technikákat, amelyek lehetővé teszik, hogy július 1-jétől ne emelkedjenek se a betegek, se az adófizetők, így ezen keresztül a költségvetés terhei – mondta a pénzügyminiszter kedden. A kormánynak most hat hete van egy alkotmányos stratégia kidolgozására. Középtávú megoldás a gyógyszerpiaci rendtartásról szóló törvény megalkotása lehet, ennek koncepciója már elkészült, s a normaszöveg várhatóan ősszel kerül a parlament elé. Ha nem tudják a jelenlegi árakon tartani a medicinákat, az az első számítások szerint 50 milliárd forint többletköltséget jelenthet a büdzsének. Megfigyelők szerint az elmúlt hónapok gyógyszercsatái és a mostani fordulat megingathatják Kökény Mihály egészségügyi miniszter pozícióját.
A gyógyszergyártók – nem meglepő módon – örömmel fogadták az Alkotmánybíróság állásfoglalását. Az Ab döntése hozzájárulhat ahhoz, hogy végre tárgyalásos úton, átlátható és egységes piaci rendtartás szülessen – mondta a NAPI Gazdaságnak Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet