A jövő évtől normatív módon támogatja az állam a városi tömegközlekedést és az utak helyreállítását – erről kedden állapodott meg a miniszterelnök és a főpolgármester. Az intézkedés 63 várost és mintegy hatmillió állampolgárt érint. A normatív modell lényege, hogy a társaságok minden egyes, díjbevételből származó forintjához egyet ad az önkormányzat és egyet a költségvetés. Nagyjából ez az elv érvényesül az útfelújításoknál is, ahol a kormány és a fenntartó fele-fele arányban állja a költségeket. Demszky Gábor a megállapodást áttörésnek nevezte, a kormányfő ugyanakkor kitért a fővárosi intézményrendszer átszervezésének szükségességére is.
A kormányfő és a főpolgármester döntött arról is, hogy a 4-es metró az eredeti tervekhez képest hosszabb útvonalon, a Bosnyák térig jár majd. A kormány továbbra is a beruházás finanszírozásának 70 százalékát vállalja.
Már az is tudható, hogy az Európai Beruházási Bank (EIB) alelnöke hétfőn 25 százalékos vissza nem térítendő támogatást ígért a 4-es metró építéséhez. Demszky közölte, hogy a 2-es metró vonalán ugyanolyan szerelvények szállítják majd az utasokat, mint a 4-esen. Az új kocsik beszerzésére közös tendert írnak ki. A munkálatok a vasúthatósági engedély megszerzése után kezdődhetnek, ezzel egy időben meg kell állapodni az építést akadályozó környezetvédelmi csoporttal. A beruházás konkrét ütemterve azonban egyelőre ismeretlen.
