A mezőgazdasági termékek kereskedelmi többletkészletezésével kapcsolatos úgynevezett agrártörvényt alkotmányellenesnek minősítette az Alkotmánybíróság. A jogszabályt április 5-én fogadta el az Országgyűlés, de még nem hirdették ki, Mádl Ferenc köztársasági elnök ugyanis előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól. A törvény azért született, mert európai uniós előírások alapján bizonyos mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek május elsején rendelkezésre álló készletéről felmérést kell készíteni.
Az AB hétfőn nyilvánosságra hozott határozata szerint a normaszöveg több része is alkotmányba ütköző. A határozat szerint a köztársasági elnök indítványa alapján az alkotmányossági vizsgálat nem az Európai Uniónak a kifogásolt törvény alapját képező szabályaira vonatkozott, hanem a közösség rendeleteinek végrehajtására megalkotott magyar jogi szabályozásra.
Az Országgyűlés által elfogadott, de ki nem hirdetett törvény felsorolt rendelkezései alkotmányellenesek, mert visszaható hatályúak, nem biztosítanak a végrehajtásukhoz való felkészülésre megfelelő időt, továbbá olyan felhatalmazást tartalmaznak, amely alapján fizetési kötelezettséget rendelet határoz meg, holott ilyen természetű kötelezettséget csak törvény írhat elő.
Az agrártárca egyelőre nem véleményezte hivatalosan a döntést, a tárca sajtóosztályán lapunknak elmondták, hogy tiszteletben tartják az alkotmánybírák döntését, ám csak akkor kommentálják azt, ha már hivatalosan is megkapják a határozatot.
