Megalakult az egészségügyi kerekasztal
Két parlamenti párt, a szakmai kamarák, valamint az ellátottak érdekképviseletének részvételével hétfőn megalakult a nemzeti egészségügyi kerekasztal – adta hírül a kormányzati portál. A Magyar Orvosi Kamara kezdeményezésére létrejött szervezet célja politikai és társadalmi konszenzus kialakítása az egészségügy helyzetéről és jövőjéről. Az alakuló ülésen jelen volt valamennyi parlamenti párt képviselője és Mádl Ferenc köztársasági elnök. A kerekasztal június elsején folytatja munkáját, ahol az alapértékek meghatározása mellett már aktuális témák – így a kormány egészségügyi reformtervezete – is napirendre kerülnek.
Megkezdődött az M0-ás keleti szakaszának építése
A miniszterelnök és a közlekedési miniszter letette az M0-ás autóút M5-ös és 4-es főút közötti szakaszának alapkövét. A fővárosi elkerülő gyűrű 2005 novemberéig 12 kilométerrel bővül. Medgyessy Péter állítása szerint 2007-re az M0-ás körbeér. Az alapkőletétellel 12,5 kilométer hosszon megkezdődik a 4-es főút új, Vecsést és Üllőt elkerülő szakaszának építése is. A közlekedési miniszter korábbi tájékoztatása szerint a két beruházás értéke együttesen 46 milliárd forintot tesz ki. A kétszer kétsávos utak kialakítása várhatóan 2005 novemberéig tart.
Arányos tehermegosztás a hátralékos ügyek csökkenésének feltétele
A hátralékos ügyek száma csökkentésének előfeltétele a bíróságok közötti arányosabb tehermegosztás biztosítása – mondta hétfőn egy konferencián Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Jelenleg a beérkező ügyek csaknem fele három megyei szintű – fővárosi, a Pest megyei és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei – bíróságra érkezik be. A hátralékos ügyek csökkenésének érdekében az első jelentős eredmény az ítélőtáblák felállítása. Ugyanakkor az európai jog alkalmazása kapcsán fontos feladat az informatikai rendszer kiépítése. Ahhoz, hogy minden bírának saját számítógépe legyen, még kilencszáz gép beszerzése szükséges.
