A tervek szerint Magyarország 2008-ra tudja teljesíteni az euró bevezetéséhez szükséges kritériumokat, így 2010-re vezethetik be a közös valutát – jelentette be hétfőn Draskovics Tibor, miután részt vett az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésén. Szerinte 2007-re – évi fél százalékpontos csökkenéssel – 3,1 százalékra kívánják apasztani az államháztartás GDP százalékában mért hiányát – tavaly a miniszterelnök évi egy százalékpontos csökkenést ígért. Draskovics úgy véli, hogy 2008-ra 3 százalék körüli lehet az infláció mértéke. Szintén 2008-ra 4,5–5,5 százalékos GDP-növekedést vár, míg az idei évben 3,3 és 3,5 százalék közöttit. A pénzügyminiszter személyes véleményét közölte, a kormány csütörtökön dönt az euró bevezetésének időpontjáról, illetve az ahhoz szükséges makrogazdasági pályát leíró konvergenciaprogramról. Draskovics szerint az euró bevezetése fontos eszköz, de önmagában nem cél. A pénzügyi tárca vezetője hétfőn tárgyalt Kuncze Gáborral, az SZDSZ frakcióvezetőjével. A koalíciós partner támogatja a nagyobbik kormánypárt terveit, ám az SZDSZ által szorgalmazott adócsökkentések ütemezéséről a következő hetekben tárgyalnak.
A Fitch brit hitelminősítő intézet ésszerű döntésnek tartja az euró bevezetése céldátumának eltolását, mivel a 2008-as céldátum irreális volt, tekintettel az államháztartás helyzetére. A hitelminősítő a költségvetésnek a GDP-hez viszonyított hiányát idén 5,0 százalékra prognosztizálja, magasabban, mint a kormány előrejelzésében szereplő 4,6 százalékos arány. Szerinte a kormány 0,5 százalékos évi deficitcsökkentő terve reális, mivel a költségvetési hiány idén eddig a tervekhez hasonlóan alakul.
Az euró árfolyama távolról sem honorálta a pénzügyminiszter szavait az euró bevezetéséről. Pénteki záróértékénél mintegy egy forinttal kezdett ma feljebb az euró a bankközin, s már délelőtt 254 forint fölé került a jegyzés. A hazai fizetőeszköz gyengüléséért elsősorban külső körülmények voltak okolhatók: a zloty másfél százalékkal esett, s hatottak az amerikai kamatemelési várakozások is. Délután azonban a külföldi befektetők már csak a forintot és a magyar állampapírokat püfölték, így az állampapír-eladások nyomán meginduló euróárfolyam a sorozatos stop-loss megbízások teljesülésének köszönhetően 257,30 forintig szaladt fel. A megjelenő forintvásárlók nyomán az euró 255,60/80-as szintre süllyedt vissza, ám így is több mint három forinttal drágult a péntek délutáni szinthez képest.
