BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beindult a magyar gazdaság?

2004. május 6. csütörtök, 18:39

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Márciusban az ipari termelés éves összevetésben 12,8 százalékkal nőtt, az első negyedévben pedig 10,8 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit – derül ki a KSH előzetes adataiból. Mindez arra utal, hogy a tavaly nyár eleji mélypontot követően tartós bővülés indult meg; elemzők szerint az idén 7–10 százalékkal növekedhet az ipar termelése, az európai konjunktúrától függően. Az adatok megerősítik azokat az előrejelzéseket, amelyek szerint 2004-ben a gazdasági növekedést elsősorban az export hajtja (annál szomorúbb látványt nyújt viszont a belföldi értékesítés). A vártnál rózsásabb az államháztartás helyzete is: az első négy hónapra becsültnél több mint 46 milliárd forinttal kevesebb – 547,6 milliárd forint – a helyi önkormányzatok nélkül számolt hiány – derül ki a Pénzügyminisztérium tegnapi gyorsjelentéséből. Az egyenleget főleg az áfa javítja, az szja-bevételek a kedvezmények miatt szerényen alakultak. A büdzsé alacsony hiányához hasonlóan ugyancsak maastrichti – vagyis az euró bevezetéséhez szükséges – kritérium az infláció megfelelő alakulása: áprilisban a NAPI Gazdaság konszenzusa szerint év/év alapon 7,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Az elemzők a korábbinál alacsonyabb csúcsértéket várnak, abban azonban egyetértenek, hogy a tetőzés május–júniusra várható.
Részletek a 3. oldalon

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet