BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cégeknél marad az adó

Minden marad a régiben, a cégek továbbra is elszámolhatják a telefondíj áfájának 70 százalékát. A minisztériumok ígérik: most tényleg a működési költségeken spórolnak.

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány szándékával ellentétben nem emelkedik a céges telefonok adóterhe: az Országgyűlés e heti döntésével ugyanis elvetette a korábban beterjesztett módosító javaslatokat, így a társaságok továbbra is a felszámolt áfa 70 százalékát tudják leírni. A képviselők döntése végső soron a minisztériumokat hozta kellemetlen helyzetbe; a betervezett 13,7 milliárd forintot ugyanis az előző, 185 milliárdos csomag okozta sokkból még teljesen magához nem tért tárcáknak kell összedobniuk. Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerdán a Magyar Televízió Este című műsorában azt mondta, hogy a most elhatározott zárolást ugyanúgy osztják el a tárcák között, mint a korábbi csomagot, ez alól csak a rendőrség és az Egészségbiztosítási Alap lesz a kivétel.
A céges vonalas és mobiltelefonok használatának 30 százaléka tehát továbbra is magáncélúnak számít. A változás abban érhető tetten, hogy végre jogtiszta helyzet alakult ki: a telefon magánhasználata jelenleg természetbeni juttatásnak minősül, amely után 44 százalékos szja-t, 29 százalékos tb-járulékot és 3 százalékos munkaadói járulékot kellene fizetni, ám az adóhatóság – vélhetően nem önszántából – nem erőltette a tartozások behajtását. A legújabb verzió szerint azonban adómentes természetbeli juttatásként kell majd könyvelni a telefon magánhasználatot, így annak áfatartalma a jövőben sem lesz visszaigényelhető, viszont a társasági adóalapot csökkentő költségként lehet elszámolni. A céges telefonhasználat 70 százaléka az eddigiek szerint adózik, vagyis annak áfája visszaigényelhető. A törvény végszavazását két hét múlva tartja az Országgyűlés.
A pénzügyi tárca eredetileg – egy huszáros vágással – átalányadó bevezetésével oldotta volna fel a szabályozási hiányosságot. Minden céges fővonal és sim-kártya után a havi számla 50 százalékának megfelelő összeget, legfeljebb 3 ezer forintot tett volna ki a telefonadó. Ennek fejében az áfa 100 százaléka visszaigényelhetővé vált volna és eltekintett volna az állam a magánhasználat természetbeli juttatás szerinti adóztatásától. Később fogalmazódott meg az a javaslat, amely teljes mértékben tiltotta volna a céges telefonhasználat áfájának visszaigénylését. Eszerint az áfa a költségvetésbe folyt volna be, míg a magánhasználatot terhelő szja és tb-járulék a vállalkozóknál maradt volna.
A kormány által számolt bevételkiesés alapján mintegy bruttó 100 milliárd forintra lehetne becsülni a magyarországi céges telefonforgalmat (ha a 13,7 milliárd forintot beazonosítjuk a leírható áfa 70 százalékával), ám kérdés, hogy pontosan mely adóelképzelések elbukását számszerűsítették. A 100 milliárd forint egyébként is karcsúnak tűnik, de hiteles adathoz nem lehet hozzájutni: a vezetékes és a mobil-telefonpiaci szereplők ugyanis egyaránt titokként kezelik előfizetőik összetételét, s nem hozzák nyilvánosságra az üzleti, illetve az egyéni előfizetői számot, illetve a két körből származó bevételeiket. Jelenleg Magyarországon több mint nyolcmillió mobil és csaknem 3,6 millió bekapcsolt vezetékes fővonal üzemel, s a háztartások 71 százaléka rendelkezik vezetékes telefonnal, s száz lakosból csaknem 36-nak van fix vonala. A távközlési cégek vállalati és egyéni ügyfelei éves szinten mintegy ezermilliárd forintot költenek távközlési szolgáltatásra.

Diószegi József
Diószegi József
Domokos László
Domokos László
Böröcz Petra
Böröcz Petra
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet