A kormány szándékával ellentétben nem emelkedik a céges telefonok adóterhe: az Országgyűlés e heti döntésével ugyanis elvetette a korábban beterjesztett módosító javaslatokat, így a társaságok továbbra is a felszámolt áfa 70 százalékát tudják leírni. A képviselők döntése végső soron a minisztériumokat hozta kellemetlen helyzetbe; a betervezett 13,7 milliárd forintot ugyanis az előző, 185 milliárdos csomag okozta sokkból még teljesen magához nem tért tárcáknak kell összedobniuk. Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerdán a Magyar Televízió Este című műsorában azt mondta, hogy a most elhatározott zárolást ugyanúgy osztják el a tárcák között, mint a korábbi csomagot, ez alól csak a rendőrség és az Egészségbiztosítási Alap lesz a kivétel.
A céges vonalas és mobiltelefonok használatának 30 százaléka tehát továbbra is magáncélúnak számít. A változás abban érhető tetten, hogy végre jogtiszta helyzet alakult ki: a telefon magánhasználata jelenleg természetbeni juttatásnak minősül, amely után 44 százalékos szja-t, 29 százalékos tb-járulékot és 3 százalékos munkaadói járulékot kellene fizetni, ám az adóhatóság – vélhetően nem önszántából – nem erőltette a tartozások behajtását. A legújabb verzió szerint azonban adómentes természetbeli juttatásként kell majd könyvelni a telefon magánhasználatot, így annak áfatartalma a jövőben sem lesz visszaigényelhető, viszont a társasági adóalapot csökkentő költségként lehet elszámolni. A céges telefonhasználat 70 százaléka az eddigiek szerint adózik, vagyis annak áfája visszaigényelhető. A törvény végszavazását két hét múlva tartja az Országgyűlés.
A pénzügyi tárca eredetileg – egy huszáros vágással – átalányadó bevezetésével oldotta volna fel a szabályozási hiányosságot. Minden céges fővonal és sim-kártya után a havi számla 50 százalékának megfelelő összeget, legfeljebb 3 ezer forintot tett volna ki a telefonadó. Ennek fejében az áfa 100 százaléka visszaigényelhetővé vált volna és eltekintett volna az állam a magánhasználat természetbeli juttatás szerinti adóztatásától. Később fogalmazódott meg az a javaslat, amely teljes mértékben tiltotta volna a céges telefonhasználat áfájának visszaigénylését. Eszerint az áfa a költségvetésbe folyt volna be, míg a magánhasználatot terhelő szja és tb-járulék a vállalkozóknál maradt volna.
A kormány által számolt bevételkiesés alapján mintegy bruttó 100 milliárd forintra lehetne becsülni a magyarországi céges telefonforgalmat (ha a 13,7 milliárd forintot beazonosítjuk a leírható áfa 70 százalékával), ám kérdés, hogy pontosan mely adóelképzelések elbukását számszerűsítették. A 100 milliárd forint egyébként is karcsúnak tűnik, de hiteles adathoz nem lehet hozzájutni: a vezetékes és a mobil-telefonpiaci szereplők ugyanis egyaránt titokként kezelik előfizetőik összetételét, s nem hozzák nyilvánosságra az üzleti, illetve az egyéni előfizetői számot, illetve a két körből származó bevételeiket. Jelenleg Magyarországon több mint nyolcmillió mobil és csaknem 3,6 millió bekapcsolt vezetékes fővonal üzemel, s a háztartások 71 százaléka rendelkezik vezetékes telefonnal, s száz lakosból csaknem 36-nak van fix vonala. A távközlési cégek vállalati és egyéni ügyfelei éves szinten mintegy ezermilliárd forintot költenek távközlési szolgáltatásra.
