BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Utazási okmányok nélkül mehetünk az EU-ba

2004. március 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Május elsejétől utazási okmányok nélkül, pusztán a személyi igazolvány felmutatásával léphetjük át az uniós belső határokat – jelentette be Samu István, a határőrség országos parancsnokának első helyettese. A határon az ellenőrzés egy megállással, fülkén kívül történik. További újdonság, hogy a két ország határőrei egymás kezébe adják az igazolványokat. A rendszer a repülőtereken is egyszerűsödik, de radikális változásra a schengeni rendszerhez csatlakozás után számíthatunk: ekkor majd elkülönülnek egymástól az unión belül utazók és a külföldre igyekvők.
Samu szerint nem igaz, hogy a magyar személyi igazolványok könnyen hamisíthatók, még a legrégebbi személyi is sokkal jobb biztonsági jegyekkel rendelkezik, mint némely jelenlegi EU-tag hasonló okmánya. A magyar igazolvánnyal 29 országba, az uniós tagországokba és az európai gazdasági térség országaiba, valamint Horvátországba utazhatunk. Magyarország csak 22 országból fogadja a személyi igazolvánnyal érkezőket, ugyanis 7 országban ismeretlen fogalom a személyi.
A külügyi tárca kétoldalú kapcsolatfelvétel keretében mind a 24 tagországnak elküldte a magyar személyi igazolványok másolatait. Reményeik szerint május elsejétől a gyakorlatban is érvényesül az elv, hogy a magyar állampolgárok személyivel utazhatnak az unióban. Ugyanakkor javasolják, hogy legalább a csatlakozást követő napokban vigyük magunkkal útlevelünket. Március 9-én elkezdődött a magyar határőrök képzése. A határőröknek a 25 uniós tagország csaknem százféle személyi igazolványát, összesen mintegy 600 úti okmányát kell megismerniük.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György
Andacs Botond
Andacs Botond

Ez is érdekelhet