Az egészségügyi költségvetésnek ugyanazokkal a problémákkal kell szembenéznie jövőre, mint az elmúlt években - állapítható meg a benyújtott törvényjavaslatból. A legnagyobb kockázatot a gyógyszerkassza jelenti, amelynek előirányzata - mintegy 240 milliárd forint - kétmilliárd forinttal alacsonyabb, mint az idén várható költés. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz (OEP) ezekben a napokban juttatták el a gyógyszergyártók a jövő évi árakkal kapcsolatos elképzeléseiket, ám már a felhívásból nyilvánvalóvá vált, hogy az OEP lényegében csak árcsökkentésről hajlandó tárgyalni a cégekkel. Úgy tudjuk, hogy a pénztárnak 61 milliárd forint megtakarítást kell elérnie a különböző intézkedéseivel, hogy tartható legyen a jövő évi gyógyszerkassza. Ennek realitását megkérdőjelezi, hogy bár az ártámogatást nyújtó OEP erős tárgyalási pozíciót tudhat magáénak azáltal, hogy meghatározása a támogatásban részesülő készítmények körének egyes, a gyógyszerpiacon népszerű és hatékony termékek kivonásának meglebegtetésével a gyártók is komoly alkupozíciót tudnak kiharcolni. A költségvetéshez benyújtott képviselői módosító javaslatok közül több is a jövő évi előirányzat növelését célozza.
Az Egészségbiztosítási Alap kiadási főösszege összességében 10,6 százalékkal emelkedik az idei előirányzathoz képest, míg a várható kiadást (a gyógyszerkassza ugyanis még 25 milliárd forint kiegészítésre szorul) 8,4 százalékkal múlja felül. A bevételek dinamikusabban, 13,4 százalékkal bővülhetnek: egyrészt a munkavállalói egészségbiztosítási járulék 3-ról 4 százalékra emelkedik, másrészt egy évvel későbbre tolódik az egészségügyi hozzájárulás korábban megígért csökkentése. Az alap kiadásai számításaink szerint jövőre is a bruttó hazai termék (GDP) 6,8-6,9 százaléka körül alakulnak, ám ebből a különféle ellátásokra - közte nyugdíjkiadásokra - már csak 6,6 százalék jut. Az alapból ténylegesen egészségügyi célokra fordított kiadás viszont kevesebb mint a GDP 4,7 százalékát teszi ki. Az egészségbiztosítási alap kiadásai között új tételként jelenik meg a mentés, betegszállítás finanszírozása, amelyre jövőre 23,5 milliárd forintot fordítanak. A táppénzkiadásokra, amely a gyógyszerkassza mellett rendre a legtöbb feszültség forrása, jövőre 97,5 milliárd forint jut, annyi, mint az idei várható felhasználás. Ennél az előirányzatnál még azzal számoltak, hogy a táppénzszabályozás változása miatt csökken a táppénzes napokra kifizetett összeg, ám az össznépi felháborodás meghátrálásra késztette az előterjesztőket. Pótlólagos forrásról viszont egyelőre nem tudni, így félő, hogy ez a keret is szűknek bizonyul jövőre.
