BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MNB saját tüzét oltotta

A monetáris tanács hétfőn annak ellenére nem változtatott a 9,5 százalékos jegybanki alapkamatlábon, hogy a piac 100 bázispontos emelést már beárazott. Az elemzők is két táborra szakadtak a kamatemelés várható időpontját illetően.

2003. november 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank tegnap nyíltpiaci intervencióval sietett a reggel tovább gyengülő forint védelmére. Az MNB délelőtti közleménye, majd kötvényvásárlása előrevetítette a délutáni döntést, jelesül az irányadó kamat változatlanságát. E közleményben a tanács folytatta a verbális nyomásgyakorlást, amennyiben ismét hangsúlyozta, hogy 250-260 forintos eurókurzust tartana kívánatosnak az inflációs célok eléréséhez. Megfigyelők szerint az MNB „saját dugájába dőlt”, mivel a múlt pénteki, rosszul időzített és rosszul megfogalmazott kommentár után most olthatja a tüzet, a spekulánsok ugyanis azonnal rámozdultak a kamatemelés lehetőségére.
A monetáris tanács megítélése szerint az utóbbi napok hozamemelkedésének hátterében az áll, hogy néhány piaci szereplőnek az oroszországi és a lengyelországi események miatt át kellett rendeznie a portfólióját. Az állampapír-eladás az alacsony likviditású piacon jelentős hozamemelkedést eredményezett, ami más szereplőket is pozíciózárásra kényszerített. Az MNB szerint a hosszú hozamok utóbbi napokban bekövetkezett emelkedése fundamentálisan nem indokolható - amivel az elemzők is egyetértenek.
A döntést igazolta a monetáris tanács ülését követő árfolyam-alakulás: a piacok ugyanis megnyugodni látszanak, a magyar deviza erősödött, a hozamok esni kezdtek - kommentálta a testület ülését Barcza György, az ING Bank elemzője. A referenciahozamok azonban még a korrekciót követően is távol vannak a múlt csütörtöki szinttől. A következő napok további izgalmakat tartogatnak. A jegybank tegnap a NAPI Gazdaság információja szerint néhány milliárd forint értékű intervenciót hajtott végre, ez azonban egyes vélemények szerint nem volt elégséges válasz. A forint malmára hajtja ugyanakkor a vizet, hogy a zloty 50 bázispontos erősödést produkált hétfőn, a magyar fizetőeszköz árfolyama ugyanis többnyire együtt mozog a lengyelével. Nem okozott meglepetést a jegybanki döntés, nem is lett volna célszerű, hogy a Szabadság téren elsőre a legerősebb fegyverhez nyúljanak - véli Nyeste Orsolya, a Postabank szakértője. Az elemző szerint a kamat - nyugodt piacon - akár néhány hétig is változatlan maradhat a 262 forintos euróárfolyamnál, a kritikus pontnak a 265-ös szint számít. Majoros György, az ING Vagyonkezelő szakértője szerint rövid távon nem valószínű, hogy a 252 és 255 forint/euró közötti sávban lesz az árfolyam.
Az MNB céljának eléréséhez nehezen lesz elkerülhető a következő hetekben a határozott kamatemelés - helyezkedett kollégájával ellentétes álláspontra az elemző. Az MNB jelenlegi intervenciós politikájának sikeressége attól függ, hogy ténylegesen likviditási gond vagy az országba vetett bizalom megrendülése okozta-e az utóbbi napok eseményeit. Amennyiben az első, a jegybank verziója bizonyul igaznak, a nyíltpiaci műveletek eredményre vezetnek; amennyiben viszont bizalomvesztésről van szó, akkor az intézkedések csak nehezítik a helyzetet - mondta Majoros.
Az állampapír- és pénzpiacra nem lesz jelentős hatással az októberi államháztartási adat, amit szerdán publikál a Pénzügyminisztérium (PM) - vélik az elemzők. Amennyiben a tényleges adat meghaladja a PM 65 milliárdos prognózisát, további eladás indulhat meg az állampapírpiacon és gyengülhet a forint. A piacon azonban jobbára osztják a 65 milliárd forintos hiányról szóló pénzügyminisztériumi prognózist, főleg hogy az utóbbi időben elég jó pontossággal találta el a havi mérleget a tárca - mondta Imrek Viktor, az OTP Bank elemzője. Majoros György még optimistább, legfeljebb 50-55 milliárdos hiánnyal számol. Év végére azonban a PM által vártnál 100-200 milliárddal nagyobb deficitet várnak az elemzők; a szaktárca 900 milliárd forint körüli hiányt valószínűsít. A különbség mögött elsősorban a decemberi egyenleget illető eltérések állnak. A PM verziója szerint a nyugdíjkifizetések miatt magasra kalkulált novemberi hiányt egy erős decemberi szufficit ellensúlyozhatja. Barcza ellenben úgy véli, hogy a társaságiadó-feltöltést beszámítva is legalább 30-40 milliárdos lesz a decemberi hiány. Majoros 1050 milliárdos hiányt prognosztizál 2003-ra, ami 1 százalékkal haladja meg a PM által becsült 4,8 százalékos arányt. Az önkormányzatok eredményei további 0,5 százalékkal emelhetik az államháztartási hiány mértékét az elemző szerint.

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet