A sütőipari vállalkozások már tavaly eltervezték, hogy február elejétől 10-12 százalékkal emelik a kenyér, illetve 12-15 százalékkal a péksütemények átadási árát (NAPI Gazdaság, 2002. december 5., 3. oldal). Ehhez képest meglepő, hogy a CBA Kereskedelmi Kft. egyelőre még csak nem is tárgyal a beszállítóival kenyéráremelésről, bár tudomása van arról, hogy a pékek emelni szándékoznak az árakat. A kereskedelmi hálózat több mint ezer boltját tucatnyi pékség látja el, ezekkel külön-külön tárgyalnak az árakról.
Egy esetleges áremelés értelemszerűen a hálózat boltjaiban is megjelenik, jelenleg azonban a korábbi szerződéseknek megfelelő áron kerül a pékáru az üzletekbe.
Nagy kérdés, hogy mi lesz a kenyér árával azokban a hipermarketekben, amelyeknek nem kell külső cégekkel alkudozniuk, mivel saját kapacitást építettek ki a pékáru és sütemény készítésére. A Tescótól megtudtuk, hogy a hálózat mindaddig a régi áron kívánja értékesíteni a kenyeret, amíg az alapanyagárak ezt megengedik. A pékáruk áremelkedését követően általában a saját kemencéket működtető hipermarketek egy időre csökkentik a termékek árát, újabb vevőket csalogatva magukhoz.
Miközben a sütőipari cégek már évek óta nem tudják emelni áraikat a tervezett mértékben, az ágazat szakmai szervezetei kezdeményezték, hogy az egykor tanácsi irányítású ágazatot európai uniós támogatásra való jogosultság szerint sorolják be valahová. Jelenleg ugyanis a gondjaikkal senki nem foglalkozik - mondta lapunknak Váradi János, a Magyar Pékek Ipartestületének ügyvezetője. A sütőipar az agrártárcához tartozó gabonavertikum végfelhasználója, amelynek azonban nincs minisztériumi „gazdája”. Szakágazati értékelések szerint az alacsony jövedelmezőségű sütőipar folyamatosan leértékelődik, s lassan ellehetetlenül: forráshiányos a fejlesztésekhez, rekonstrukciókhoz és a szaküzlethálózat kiépítéséhez, ráadásul kapacitásfelesleggel is küzd. Az utóbbi években ugyanakkor a vállalkozásaik még komolyabb pályázati lehetőségeket sem kaptak. Jelenleg az üzemek mintegy harmada felel csak meg az uniós elvárásoknak, egyharmaduk jelentős ráfordításokkal megfelelővé tehető, a többi viszont kilátástalan helyzetben van. A pékek javaslatai szerint a kereseti felzárkóztatáshoz egyszeri forrás biztosításán túl a kereskedelmi láncok erőfölényének mérséklésére, az új termelőkapacitások létesítésének szakmai elbírálására volna szükség, emellett fejlesztési támogatások és pályázati lehetőségek is kellenek.
Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága jövő kedden foglalkozik a sütőipar gondjaival - mondta lapunknak Magda Sándor, a bizottság elnöke, akinek előterjesztésére tárgyalnak az ügyről. Az elnök reményei szerint a bizottság állást foglal majd arról, hogy a sütőipar az agrár- vagy a gazdasági tárcához, vagy esetleg mindkettőhöz tartozzon-e. Az erre vonatkozó ajánlásukat előreláthatóan el is juttatják majd az érintett tárcának. Emellett a bizottság javaslatot tehet a támogatások azon körére, amelyekre a sütőipari vállalkozások eséllyel pályázhatnak. Ilyen lehet például a SAPARD-program feldolgozóüzemekre vonatkozó pályázati jogcíme. Aki képes a kemény piaci feltételek mellett fejleszteni - hangsúlyozta Magda - azt támogatni kell.
L. L.-H. Gy.
