A ma Budapestre érkező norvég királyi párt kísérő üzletemberek között hadiipari cégek képviselői is vannak - tudta meg a NAPI Gazdaság. A társaságok között fellelhető a 36 milliárd forint értékű URH-tender nyertese, a Kongsberg Defence Communications AS is, amely részben a Gripeneket gyártó svéd Investor-csoport érdekeltsége. Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium főigazgató-helyettese lapunk kérdésére elmondta, hogy jelenleg is folynak az egyeztető tárgyalások a tendernyertessel a szerződéskötés részleteit illetően. A kommunikációs cég anyavállalata a Kongsberg Gruppen ASA ugyancsak részt vesz a tárgyalásokon, amelyek kiterjednek az ellentételezésre is. Ebben már szélesebb körű a résztvevők száma, így megtalálható köztük a védelmi elektronika területéről az Investor-csoporthoz tartozó Ericsson AS. Az ellentételezés részletei egyelőre nem ismertek.
Az egyelőre nem tudható, hogy a svéd érdekeltségű Kongsberg átvesz vagy átvehet-e a régi Gripen-előellentételezésből, ennek beszámításáról a svédek éppen a Gripen-megrendelés elnyeréséért mondtak le. Ez a magyar fél számára előnytelen lenne, hiszen ennyivel csökkenne a tényleges offset. Az átadott ellentételezési értékből származó bevételt a svédek egyébként Magyarországon fektetnék be, de ennek értéke kisebb, mint amennyi az új ellentételezésé lenne.
A kétoldalú kereskedelemben idén az első nyolc hónapban a Norvégiából érkező behozatal értéke 179 millió norvég koronát tett ki, ami 6,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ezzel szemben a Norvégiába irányuló magyar szállításoké 691 millió korona volt és a dinamika is jóval nagyobb, 17,4 százalékos. Ez az aránytalanság egyébként az elmúlt tíz év kereskedelmére is jellemző, a magyar export a tíz évvel ezelőtti 174 millió koronáról 2001 végére 960 millióra emelkedett, míg az import 112 millióról 260 millióra nőtt.
M. Cs.-V. Gy. Zs.
