A legnagyobb kormánypártnak egyelőre nincs kidolgozott javaslata, amely felforgatná a kormány adótörvény-javaslatait, ám a helyzet napokon belül változhat. Veres János, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista alelnöke szerint az szja-törvény kapcsán nyújthatnak be módosító javaslatokat. Veres szerint a jövő évre tervezett szja-tábla vitákat váltott ki a frakcióban, ám úgy látja, hogy a párt részéről érkező módosítások nem változtatnak sem a sávokon, sem a kulcsokon. Elképzelhető például az étkezési jegyek adómentes határának emelése. Véleménye szerint a társasági adótörvény változtatása akadály nélkül átmegy, s szerinte az áfatörvény EU-normákhoz igazítása is elfogadható. Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint a módosításaik feltehetően a jogszabály értelmezhetőbbé tételét szolgálnák. Ezzel együtt nagyobb súlyú módosító javaslatok körvonalazódnak a frakció berkein belül, ám ezekről csütörtök estig nem nyilatkoznak, mivel akkor zárják le a javaslatok összegzését.
Az SZDSZ ugyan elégedetlenebb nyilatkozatot tett adóügyben a napokban, ám ez inkább középtávon elérendő célokat fogalmaz meg, amikor a tervezettnél nagyobb mértékű adócsökkentést sürget. Az ellenzéki pártok bizonyára számos módosító ötlettel állnak elő, ám a kormányoldal parlamenti többsége elegendő lehet a beterjesztett törvények elfogadásához. Az MDF 1,5 millió forintra emelné a 30 százalékos adósáv felső határát, mert az eredeti törvényjavaslatban szereplő 1,35 millió azt jelentené, hogy az átlagjövedelműek is a legmagasabb adókulcs alá esnek - mondta lapunknak Font Sándor, a párt frakcióvezető-helyettese. Font szerint az egész törvénytervezetre jellemző, hogy a magánszemélyeknek valóban nyújt egy sor kedvezményt, ezek fedezetét azonban a produktív szféra nagyobb terhelésével, illetve az illetékek és a helyi adók emelésével biztosítja.
A pénzügyi tárca számításai szerint az adórendszer egészének a kormány által eltervezett módosítása jövőre 250 milliárd forintot hagy a magánszférában, ebből 120-130 milliárd pusztán az új adótábla hozadéka lenne. A kormány ezzel együtt eltökélt abban, hogy jövőre az államháztartás hiányát leszorítja a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékára - hangsúlyozta a közelmúltban Medgyessy Péter miniszterelnök. Ez jövőre legalább 2 százalékpontos csökkentést jelentene (a piac és az elemzők ugyanis egyöntetűen 6,5 százalék feletti hiányt várnak idén). Ez a jövőre tervezett mintegy 18 000 milliárdos nominális GDP mellett minimum 300 milliárd forint lefaragását jelenti, a jövő évi deficit ugyanis a makroparaméterek alapján valahol 800 milliárd forint körül lesz beállítva.
B. Z.-M. Cs.
