BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre nem csökken az alapkamat

2002. szeptember 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A monetáris politikában nincs szükség változtatásra, amennyiben a kormány képes lesz a tervezett és az Európai Uniónak bejelentett mértékűre csökkenteni az államháztartás túlköltekezését, valamint a termelékenység növekedésének megfelelő mederben tartani a bérkiáramlást. Ebben az esetben a kamatok mérséklése is elképzelhető - reagált Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke Medgyessy Péter miniszterelnök csütörtöki kijelentésére, amely szerint üdvözölne egy jegybanki kamatcsökkentést. A piac ezt egyértelmű üzenetként értékelte, vagyis a monetáris tanács mai ülésén szerintük nem változtat jelenleg 9,5 százalékos irányadó alapkamatán. A vélemények szerint erre a lépésre ösztökélhet, hogy a következő hónapokban emelkedésnek induló infláció úgyis szűkíti a reálkamatot. Mások szerint a forint iránt megugró kereslet, illetve a közép-európai piacokon a Magyarország javára forduló hozamverseny mégis a kamatok változtatását hozhatja magával.
A kormányfő és az MNB első embere közti múlt heti pengeváltás a kamatpolitikával kapcsolatosan mindenesetre elbizonytalaníthatja a befektetőket. Járai szerint ugyanakkor nincs több konfliktus a nemzetközileg megszokottnál a jegybank és a kormány között, az MNB támogatja a kormány által összeállított gazdaságfejlesztő programot. Világossá tette azonban, hogy a miniszterelnök által szorgalmazott kamatcsökkentés csak a kormány által irányított fiskális politika irányváltásával képzelhető el: jelesül az államháztartás jövő évi hiányát a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékára kell lefaragni. Az alrendszerek együttes hiánya egyébként idén elérheti a GDP 6,5-7 százalékát is.
A jegybankelnök utalt arra, hogy augusztusban a pénzromlás üteme a rendszerváltozás utáni gazdaságtörténet legalacsonyabb szintjére, 4,5 százalékra csökkent, és minden esély megvan arra, hogy az év végére kitűzött 5,5 százalékos szint alatt marad. Kijelentette: az idén a vállalkozói szektorban a vártnál magasabb volt a béremelés, és az ebből fakadó keresletnövekedés többletimportban csapódott le, ami miatt a folyó fizetési mérleg deficitje akár a 3 milliárd eurót is meghaladhatja. - A jegybank támogatja a kormányzat háromszázalékos béremelésre vonatkozó javaslatát, és örül annak, hogy ezt a munkaadók is elfogadhatónak tartják - mondta Járai Zsigmond.
(NAPI)

Domokos László
Domokos László
Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet