BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tetemes árveszteség

Mintegy harmincmilliárd forint árveszteséget szenvedtek el a búzatermelők a piacszabályozó intézkedések késlekedése miatt - állítják a gabonások. Az Országos Gabona Terméktanács (OGT) az idei termésű kukoricára a búzánál már meghirdetett tárolási támogatás bevezetését, valamint a malomipari rendtartás meghirdetését szorgalmazza.

2002. szeptember 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az országban idén 3,9 millió tonna búza termett, ebből hárommillió tonnára lesz szükség belföldön - mondta Lakatos Zoltán, a OGT elnöke, a Hajdú-Gabona Rt. vezérigazgatója a terméktanács elnökségi ülése után.
A szakember véleménye szerint jelenleg a liszt ára rendkívül alacsony, húsz százalékkal elmarad az 1995-ös évitől. Ennek oka, hogy a túl sok szereplős ágazatnak nagy a többletkapacitása.

A malomipar szereplői felkérték az agrártárcát, hogy a gabonarendtartáson belül alkossa meg a malomipari rendtartást, amelynek keretében a malmok között termelési kvótát osztanának fel a jövőben.
A búzatárolási támogatási rendeleten kívül nem jelentek még meg az agrárkormányzat által ígért gabonapiaci intézkedések. A 400 ezer tonna búza tonnánkénti 1500 forint exporttámogatásáról szóló rendelet ugyan igen, ennek kihasználási időpontja - a rendelet késése miatt - szeptember 15-e helyett a várakozásokkal ellentétben nem október végére, hanem október 15-ére módosul. Ettől az időponttól várhatóan lehetőség lesz a búza tonnánként 23 ezer forintos intervenciós áron való állami felvásárlására. Emellett növényvédelmi és állat-egészségügyi támogatást is szeretnének kapni a gabonások. Makay György, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -kereskedők Szövetsége főtitkára szakmailag nem tartaná indokoltnak a kétféle támogatás időbeli elkülönítését.
Az OGT becslése szerint a termelők mintegy harmincmilliárd forint árveszteséget szenvedtek el a búzán a piacszabályozó intézkedések késlekedése miatt, az egyéb kalászosoknál pedig 5-6 milliárd forint volt az árveszteség. Az árak ugyanis az intézkedések hiányában alacsonyak maradtak. Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) titkára szerint csak az exporttámogatás késlekedése hárommilliárd forint árveszteséget okozott a búzatermelőknek, a támogatás nyomán ugyanis tonnánként ezer forinttal emelkedett volna a búzaár.
Míg az agrártárca 6-6,2 millió tonna kukoricaterméssel számol 2002-ben, az OGT 5,5-5,7 millió tonna termést vár 1,2-1,5 millió hektárról, hektáronként 5-5,5 tonna átlagos termés mellett - mondta Lakatos. A MOSZ prognózisa ennél is pesszimistább: 1,1 millió hektárról 5,1 millió tonna terméssel számolnak. Az OGT a búzaintervenciós rendelet megjelenése mellett várja a kukorica tonnánként 21 ezer forintos intervenciós árára vonatkozó rendelet megjelenését is. Emellett javasolják, hogy az agrártárca a kukoricára is hirdesse meg a kamattámogatással egybekötött tárolási támogatást, ahogy a búzánál az már működik.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet