Az almaágazat 2,76 milliárd forint támogatást kap a jövő évi költségvetésből, visszamenőlegesen - jelentette be Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) politikai államtitkára sajtótájékoztatón tegnap.
Szanyi kifejtette, hogy az Alma Terméktanács által kért 6 forinttal szemben kilogrammonként 5 forint árkiegészítő támogatást ad az FVM a léalma felvásárlásához, ami a tárca számításai szerint 350-400 ezer tonna ipari alma felvásárlásával számolva mintegy 2 milliárd forintot jelent. A tavalyi 650 ezer tonnás almatermésnél idén jóval kevesebb, mindössze 460-470 ezer tonna várható, a támogatást ugyanakkor indokolja, hogy jelenleg kilogrammonként 9-10 forint az ipari alma felvásárlási ára, miközben az államtitkár szerint az önköltség is ugyanennyi. A támogatástól az FVM azt eméli, hogy a felvásárlók megfizetik majd a 11 forintot is kilogrammonként az almáért.
Szanyi elmondta még, hogy összesen 464 millió forint tárolási támogatást ad a tárca 50 ezer tonna jó minőségű alma hűtőházi tárolási költségeinek kiegészítésére. Ezt az FVM az általa reálisnak tartott üzemelési költségek szintjén, havonta 1,82 forintban állapította meg kilogrammonként, bár a terméktanács 4,4 forintot kért erre a célra. Az almát október 10-ig kell betárolni, a kitárolás pedig december 1. után indulhat az FVM tervei szerint.
Az államtitkár a legfontosabb almaágazati támogatásnak nevezte azt a 300 millió forintot, amelyet az Alma Terméktanács számára különítettek el egy olyan program kidolgozására, amely a jövőben garantálja, hogy ne kelljen a fentiekhez hasonló intervenciós intézkedéseket hozni. A mostani intézkedés nem EU-konform, de a kétéves költségvetés szabta lehetőségek között csak erről lehetett dönteni - tette hozzá Szanyi.
L. L.
