A megállapodás értelmében a FMM 30 ezer, legalább érettségizett, pályakezdő, munka nélküli, 18 és 25 év közötti fiatalt szólít meg és invitál egy állásbörzére, arra számítva, hogy közülük két-háromezren a hivatásos vagy szerződéses katonai pályát választják. Az egyenruhás szolgálat népszerűsítésére az FMM 10 millió forintot fordít ebben az akcióban.
A hadseregnek - az ország második legnagyobb munkaadójának - szüksége van a gyorsított ütemű toborzásra, hiszen az önkéntes haderő kialakításához 2006-ig évente 5-6 ezer, azután évente 4 ezer fővel kellene gyarapítani a haderő létszámát, amelynek felső határa 40-45 ezer fő lesz. Az elmúlt egy évben ugyan erősítették a toborzást, de az eredmény elmaradt a kívánttól, jóllehet a korábbihoz képest emelkedett a zsold. A katonai pályát az év elején jelentősen megemelkedett - noha még mindig alacsony - illetmény talán vonzóbbá teheti. Figyelembe véve, hogy Juhász Ferenc szerint a hivatásosak bére az állami alkalmazottak bére fölötti kell legyen, és nem feledve a juttatásokat (üdültetési támogatás, egészségügyi ellátás, szakmai és nyelvi képzések, a hivatásosoknak lakás), illetve a karrierlehetőséget (például esetleges külföldi szolgálat, előmenetel), akár vonzóvá is válhat ez a pálya, bár bizonyára akadnak majd olyanok is, akiknek csak a pályakezdés nehézségeinek áthidalására szolgál.
Költségvetési oldalról a jövőben egyre nagyobb terhet jelent majd a sorkatonákat felváltó önkéntes legénység, pedig a honvédelmi büdzsé már ma is rosszul áll, részben a korábbi években kialakult, távolról sem hatékony felhasználás, részben a honvédelmi célokat szolgáló kiadások elmúlt évtizedben bekövetkezett reálérték-csökkenése miatt. A miniszter kijelentette, hogy komoly esélyt lát a jövő évi büdzsé növekedésére.
(NAPI)
