Amennyiben nem növekszik a katonai költségvetés, valamint a Gripenek bérleti díja - jövőre 31 milliárd forint - a Honvédelmi Minisztérium (HM) büdzséjét nyomja továbbra is, az komoly anyagi nehézségeket okozhat a szaktárcának. Juhász Ferenc miniszter sajtóbeszélgetésen közölte, hogy Magyarország egyelőre nem képes arra, hogy katonai erőket ajánljon fel a NATO-nak. Megfigyelők kiemelik, hogy az előző kormányzat alatt a katonai költségvetés valóban jelentősen nőtt, de a képességek kialakítása elmaradt, így a hadsereg olyan szintre jutott, hogy már alapvető feladatokat sem tud ellátni a NATO-ban, az pedig messzemenően elégedetlen a kialakult helyzettel.
A felhalmozódott problémák megoldása végett a tárca vezetője utasítást adott a honvédség védelmi képességeinek felülvizsgálatára. A miniszter elmondta, hogy a jelenlegi költségvetés még a meglévő haderő működtetésére sem elegendő. A jövőben pedig az új felszerelésű és már NATO-konform hadsereg egyetlen zászlóaljának működtetése is több tízmilliárd forintba kerülne évente, holott ez csak egy 800 fős egység. A NATO-nak felajánlott egységek egyébként csak profikból állhatnak, nem lehet bennük sorozott katona, így drágább a fenntartásuk.
A részben a NATO-ban ellátandó feladatok alapján novemberben elkészülő nemzeti katonai stratégia után újraindulhatnak - de már egységes koncepció alapján - a korszerűsítések és az új beszerzések. Ehhez azonban jelentős forrásokra lesz szükség, így a katonai büdzsé növelése elkerülhetetlenné válik. A tervek szerint a hadsereg GDP-arányos költségvetési támogatása a jelenlegi 1,61 százalékról fokozatosan 1,81 százalékra növekedne.
V. Gy. Zs.
