BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Néhány gyógyszergyártó jogi elégtételt követelne az államtól

A magyar piacra termelő gyógyszergyártók szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány nem kívánja betartani a tavaly kötött, három évre szóló ármegállapodásban foglaltakat. A kabinet új, négy évre szóló megállapodást készít elő, ami 2003 januárjától lépne életbe, addig viszont eltekintene az idén júliusban esedékessé vált, legfeljebb 5 százalékos termelői áremelés érvényesítésétől. A gyártókat tömörítő szövetségek vezetői szerint egyelőre nem járható út az ügy peres útra terelése, ám információink szerint több cégnél már folynak az előkészületek.

2002. július 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A még az Orbán-kormánnyal tavaly kötött megállapodás értelmében a gyártóknak idén júliusban legfeljebb 5 százalékos termelői áremelésre nyílott volna lehetőségük. Az új kabinet azonban - az ártárgyalások május végi lezárása ellenére - a gyógyszerkassza kiapadására, illetve a támogatási rendszerben szerinte tapasztalható anomáliák kiküszöbölésére hivatkozva nem engedélyezte az áremelés végrehajtását, egyben bejelentette, hogy új, négy évre szóló megállapodást készít elő. Az új alapokra helyezett, az idei évet érintő egyeztetések első fordulóját tegnap tartották volna, ám a gyártók demonstratív megfontolásokból nem vettek azon részt.
(Folytatás a 3., tőzsdei hatások a 7. oldalon)

A gyógyszergyártókat tömörítő három szövetség vezetői tegnapi sajtótájékoztatójukon egységesen tiltakoztak a kormány szándékai ellen, s bejelentették, hogy továbbra is a hároméves megállapodásban foglaltakat tekintik tárgyalási alapnak. Szerintük a most kezdeményezett ártárgyalás nemcsak az érvényes megállapodással ellentétes, hanem nélkülözi a megfelelő jogszabályi hátteret is, ezért a tárgyalások nem vezethetnek eredményre.
Az álláspont egységes, ám jóval nagyobb a bizonytalanság a tekintetben, milyen módon kívánja elérni a piac a kormány szándékainak megváltozását. Kérdésünkre ugyanis Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének vezetője kifejtette, hogy bár jogi szempontból is vizsgálják a kialakult helyzetet, lehetőség szerint nem ilyen eszközökkel szeretnék jobb belátására bírni a kormányt. Mint mondta: az álmoskönyvek szerint nem jelent jót az állammal szemben pert indítani. Úgy tudjuk azonban, hogy néhány gyártónál, köztük is elsősorban az innovatívaknál már folyik a jogi lépések előkészítése.
Azt is világossá tették a szakmai szövetségek vezetői, hogy a tb-támogatásban nem részesülő termékkör árainak emelésével nem kívánják pótolni a kieső bevételt. A jelek szerint tehát egyelőre az álláspontok közös képviseletéig terjed a gyártók érdekérvényesítő tevékenysége. Orbán szerint is szűk a gyártók mozgástere. A piac sajátosságai miatt a kínálatot befolyásoló lépéseket csak kellő körültekintéssel tehetnek, bár az elmúlt 10 évben így is több mint 500 gazdaságosan nem gyártható készítmény törzskönyvi törlését kérték. Ez a folyamat a következő években, az EU-követelmények teljesítésével összefüggésben felgyorsulhat.
A szövetségek vezetőinek kalkulációi szerint nem állja meg a helyét az egészségügyi kormányzat azon érve, hogy a gyógyszerkassza megóvása miatt van szükség az áremelés elhalasztására jövő januárig. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke úgy becsüli, hogy mintegy 5 milliárd forinttal növelte volna az idei kiadásokat a megállapodás végrehajtása. Számításai szerint az új készítmények befogadása - ami átmeneti időre szintén lekerült a napirendről - az éves keret 1 százalékáig terhelte volna a kasszát.
Úgy tudjuk, hogy július 18-ig 114,22 milliárd forintot használt fel a gyógyszertámogatásra az OEP, ami a 199 milliárd forintra emelt éves keret több mint 57 százaléka. Az időarányosan várhatóhoz képest ez mintegy 4 milliárd forint túllépés, vagyis a megemelt kassza sem biztos, hogy fedezi majd a szükséges kiadásokat.
Értesüléseink szerint a belső számítások szerint is legalább 205 milliárd forintot kell idén gyógyszerkiadásokra biztosítani, amiben ráadásul szerepel az esetleges áremelés hatása.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet