A kormány által pénteken elfogadott középtávú gazdaságpolitikai stratégia alapvető céljaiban egyetértés mutatkozik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kormány között. A pénzügyminiszter szerint a stratégiában megfogalmazott költségvetési és jövedelempolitika támogatja a jegybankot az inflációs célok elérésében. László szerint a most elfogadott koncepció révén 2006-ig gazdaságpolitikai fordulat következik be. Ennek alapvető aspektusa a teljesítményorientáltság és az esélyek javítása.
A kormány célja a hosszú távon fenntartható, stabilan magas gazdasági növekedés. Terveik szerint a gazdaság bővülése - az export, a beruházások és a lakossági fogyasztás egyensúlyán alapulva - évente 5-6 százalék körül mozoghat, kiemelten fontos szerepet kap emellett az utóbbi években némiképp megroggyant versenyképesség javítása.
Az elfogadott stratégia szerint a folyó fizetési mérleg hiánya a következő években a GDP 3-3,5, százaléka körül lesz, 2006-ban várhatóan 4 százalék körül alakul - jelentette az MTI. A lakossági fogyasztás évente 4-5 százalékkal nő, a bruttó átlagkeresetek jövőre és az azt követő évben 6-8, 2005-ben 5-7 százalékkal bővülnek, 2006-ban pedig 4-6 százalékkal növekednek. László a következő évekre óvatos jövedelempolitikát ígért; a kiemelt feladatok közé sorolta a megtakarítások ösztönzését, ezen belül utalt a magán-nyugdíjpénztári rendszer várható változásaira, illetve több területen magasabb adókedvezményeket ígért a megtakarítások ösztönzése érdekében. További fontos feladatnak nevezte a privatizáció, a nyugdíjreform eredeti koncepció szerinti folytatását és a regionális egyenlőtlenségek mérséklését.
A gazdaságpolitikai keretrendszer képezi az uniós előcsatlakozási gazdasági program, illetve a jövő évi költségvetés és adópolitikai döntések alapját. A pénzügyi tárca nem javasolta a kormánynak, hogy döntsön az eurózónához való csatlakozás kívánt időpontjáról, noha az ország alapvető érdeke a csatlakozás, de csak megfelelően felkészült gazdasággal - mondta a pénzügyminiszter. A keretrendszert mindazonáltal úgy állították össze, hogy akár már 2007-es eurózóna-csatlakozás feltételeinek is megfeleljen.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, Járai Zsigmond megfelelőnek tartja a makrogazdasági pályát, amelyet a Pénzügyminisztérium és a jegybank közösen alakított ki, és amely elvezet az európai uniós csatlakozáshoz, valamint ahhoz, hogy Magyarország tagja lehessen az európai Gazdasági és Monetáris Uniónak, a forintot felválthassa az euró. A jegybankelnök szerint az infláció csökkenését azzal lehet megalapozni, hogy évről évre mérséklődik az államháztartás és a központi költségvetés deficitje. A felvázolt számok, a következő években fokozatosan mérséklődő államháztartási hiány alátámasztják az inflációs pályát.
(NAPI)
