BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elvarratlan szálak a tévédíj kapcsán

A tévé-előfizetési díjért ezután nem jön a postás, de a Magyar Posta a bankoknak sem küld csoportos beszedési megbízást, tehát a lakosságnak nincs tennivalója ez ügyben. Ugyanakkor lapunk információi szerint továbbra is fennmarad a bankok és a Posta közötti díjlehívásra jogosító szerződés, ugyanis a díjfizetést a kormány csak átvállalta, de meg nem szüntette, hiszen azt egy kétharmados parlamenti többséggel meghozott törvény szabályozza. A díjfizetés megszüntetését azonban az ellenzék - az eddigi retorikából ítélve - nem szavazná meg. Ez mégsem húzza át az MSZP-SZDSZ-kormány terveit és a banki átutalást sem szükséges feltétlenül módosítani.

2002. július 2. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A költségvetés július és szeptember között átvállalja a televízió-előfizetési díjat a lakosságtól, illetve egy törvényi gát miatt a tévétulajdonosoknak egy forintot kellene fizetniük a készülékek után. A tervek szerint az utolsó negyedévben is a büdzsé fizeti majd a díjat, amely a jövő évtől szűnhet meg.
A lakosságnak semmi dolga nem lesz a tévé-előfizetési díj megszüntetése kapcsán. Az OTP Bank Rt. lakossági bankszámla és betét területét felügyelő főosztályvezető, Tokodi Gábor kérdésünkre elmondta, hogy amennyiben nem érkezik beszedési megbízás a televíziódíjak átutalására, a bank nem terheli meg az ügyfelek számláit ezzel a tétellel.
A bankoknál ugyanakkor megmarad a tévédíj-átutalásra jogosító megbízás. Elméletileg ennek lemondásával sincs dolga az ügyfeleknek, hiszen azt a bankok automatikusan megszüntethetik valamennyi ügyfélnél, ha a Magyar Posta hivatalos nyilatkozatot küld a beszedési jogviszony felmondásáról. Ilyen jelzés egyelőre még nem érkezett a bankokhoz, ám úgy tudjuk, hogy három héttel ezelőtt éppen erről folytattak megbeszélést az illetékesek a Bankszövetségben.
A Magyar Posta tájékoztatási igazgatója lapunk megkeresésére közölte, hogy a kormány által átvállalt díjat ezután a postások nem szedik be, sem a bankokba nem küldenek az ügyfelek számláit megterhelő beszedési megbízást, így anélkül, hogy az ügyfeleknek bármit is tenniük kellene, megszűnik a fizetés. Szász Katalin szerint azonban a beszedési szerződést a Posta egyelőre nem bontja fel. Arról, hogy ez mikor történhet meg, nem tudott információt adni, ugyanis a díj nem szűnt meg, hanem azt a kormány átvállalta.
Egy neve elhallgatását kérő szakértő szerint akad elvarratlan szál a televízió-díjbeszedés kérdésében, ugyanis a fizetésre kötelezettek körét a kétharmados parlamenti többséggel megszavazott - és csak így módosítható - médiatörvény szabályozza. A fizetési kötelezettséget az 1996-os, a rádiózásról és televíziózásról szóló törvényben kell módosítani. Ennek végrehajtásáig azonban várhatóan nem születik meg a bankok és a Posta között fennálló szerződés módosítására vonatkozó utasítás. A törvény módosításához az ellenzék szavazata is szükséges lenne, ezt azonban az eddigi kijelentésekből ítélve várhatóan nem adja meg a Fidesz- és az MDF-frakció. Elméletileg lehetséges, hogy a díjfizetés nem szűnik meg, de annak mértéke havi 1 forint lesz; ehhez ugyanis nem kell módosítani törvényt, és mivel ez 100 forint alatti tartozás, nem is kell behajtani.
V. Gy. Zs.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet