BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzhez jut az egészségügy?

A kormány közel 607 milliárd forint forrást igénylő egészségügyi konszolidációs programról tárgyalt tegnapi ülésén. A 2003 és 2006 közötti időszakban a tervezett kiadások több mint 60 százalékát a bérfejlesztések kötik le - jelentette be Mikola István egészségügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A programban azzal számolnak, hogy a magánszektor jelentős mértékben növeli befektetéseit az egészségügyben.

2002. február 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A következő parlamenti ciklusban összesen 606,8 milliárd forinttal növekedhetnek a kabinet szándéka szerint az egészségügy forrásai a konszolidációs programon keresztül. A kormány tegnapi ülésén első olvasatban tárgyalta az Egészségügyi Minisztérium előterjesztését. Mikola István miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón beszámolt arról, hogy a csomagból 387,5 milliárd forintot bérfejlesztésekre szánnak. Ennek eredményeként a szakorvosok havi keresetét 150 ezer és 300 ezer forint közötti sávban állapítanák meg.

Ez egyben azt is jelenti, hogy az adható legkisebb bér összege ebben a kategóriában a jelenlegi 50 ezer forint háromszorosára emelkedne.
Mikola bízik abban, hogy a program növeli a beruházásokat az ágazatban. Ennek érdekében a Széchenyi terv keretében újabb pályázati források nyílnak meg az egészségügy számára, így az idei 1,5 milliárd forintról 2003-ban 10 milliárd forintra nőhet a Gazdasági Minisztérium kezelésében lévő fejlesztési programból származó összeg. Számoltak emellett az EU-csatlakozás 2004-re tervezett időpontját követően hozzáférhetővé váló közösségi támogatásokkal is. A költségvetésből is finanszírozzák a programot - ennek kapcsán elhangzott, hogy a kormány az uniós csatlakozás miatt a korábban hangoztatott két-három év helyett mégiscsak egy évre szóló költségvetést készítene -, ám arra, hogy a büdzsé támogatásából mennyit tehet ki a gazdasági növekedésből évente származó többlet, s mennyit a más területekről elvont forrás, nem tudott válaszolni Mikola. (Megfigyelők szerint a program finanszírozási tervei kapcsán nem árt figyelembe venni, hogy a Fidesz vezette kormány ismételten elővette az adócsökkentésre vonatkozó választási ígéreteit, amit ha megvalósít, csökkenti a büdzsén keresztül elkölthető forrásokat.) Markánsabb részvételt vár az egészségügyi tárca a magánszektortól. Számítások szerint jelenleg az egészségügyi források 8-9 százaléka származik a befektetőktől, ezt az arányt a következő ciklusban 30 százalékra kívánják növelni. Mikola szerint ez a növekmény mintegy 100 milliárd forint bevonását jelenti. A 606 milliárd forint felhasználásáról nem adott részletes tájékoztatást a tárca vezetője, csak annyit közölt, hogy az összegből a bérek mellett az ingatlanállomány felújítására, az orvosi műszerpark korszerűsítésére, az amortizáció kiterjesztésére költenek.
A 850 milliárd forintos vagyonnal rendelkező egészségügyben évente 50-60 milliárd forint értékű invesztíciót hajtanak végre, vagyis nemzetgazdasági szempontból fontos ez az ágazat - mondta Mikola. A miniszter úgy véli, hogy idén már pozitív szaldóval zárhat az egészségügy: a tavaly a büdzsé módosításában megszavazott 59 milliárd forintos többletforrás áthúzódó hatása idén 86 milliárdos kötelezettséget jelent, amit a kormány a 2002-es költségvetés többletbevételeiből fedez.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet