BUX 139324.09 0,02 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A családi kedvezményben részesülők elesnének az szja-felajánlástól?

A Fidesz szorgalmazza, hogy az adófizetők a személyi jövedelemadó bizonyos hányadát felajánlhassák nyugdíjas szüleik számára, ám a jelenlegi adótörvények mellett ezzel a lehetőséggel nem élhetnének többek között azok a családok sem, ahol egy kereső van, s nem tudják maximálisan kihasználni a gyermekek után járó szja-kedvezményt. Szakértők szerint ahhoz, hogy az adózók már a jövő évi szja-bevallásokban megjelenítsék a felajánlási szándékaikat, idén decemberig meg kellene születnie a szükséges törvénymódosításnak.

2001. november 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fidesz elnöke a közelmúltban jelentette be, hogy pártja új adókedvezmény bevezetését javasolja a kormánynak. Az elképzelés szerint az adófizetők szja-befizetéseik bizonyos részét - aktuálisan 1 százalékát - nem a költségvetés nyelné le, hanem azt a nyugdíjas szülőknek utalnák át. A kormányfő számára is szimpatikusnak tűnt az ötlet, amelynek kidolgozására felkérte a párt szakértőit. A változás bevezetésére eredetileg 2003-at jelölték meg, de szakértők szerint a szükséges törvénymódosítások alapján akár már jövőre, a 2001-es keresetek elszámolására szolgáló szja-bevallásban élhetnének ezzel a lehetőséggel a jogosultak. Ehhez pusztán egy technikai módosításra van szükség, méghozzá az év vége előtt, hogy az adóhivatalnak elég ideje legyen a változás átvezetésére a bevallási íveken - vélik szakértők.
Amennyiben valóban csak egy technikai módosítással döntenek a felajánlás bevezetéséről, s nem nyúlnak hozzá a tételes adójogszabályokhoz, akkor egy korábban kedvezményekben részesített célcsoport könnyen eleshet az új lehetőségtől. Azokról van szó, akik a gyermekeik után adókedvezményben részesülnek, de azt nem tudják maximálisan kihasználni. A családi kedvezmény intézményét 1999-től vezették be, s az a lényege, hogy a gyermekek számától függően emelkedik a kereső adómentes jövedelme. A kedvezményben részesülők egy jelentős részének azonban alacsonyabb a jövedelme, mint amennyi az adómentes felső határ, vagyis ők egyáltalán nem fizetnek szja-t a költségvetésbe. Márpedig a legújabb adózási ötlet épp a befizetett szja-ra épít, vagyis elméletileg kizárja ebből a lehetőségből azokat a háztartásokat, ahol például csak az egyik szülőnek van állása (két kereső esetén, amennyiben az egyik szülő jövedelme nem teszi lehetővé a kedvezmény maximális kihasználását, a másik szülő jövedelme is beszámítható). A Pénzügyminisztérium kimutatása szerint az egykeresős háztartások az átlagjövedelem mértékéig nem fizetnek jövedelemadót. Még egyértelműbb a helyzet a munkanélküli házastársak esetében.
Adószakértők szerint már a 2001-es jövedelmekről számot adó szja-bevallási íveken megjelenhetne a nyugdíjas szülők „korábbi befektetéseinek megtérüléséről” (ahogy a Fidesz tálalta a javaslatát) rendelkező rész. Egyes vélemények szerint a javaslatról akár a jövő évben is dönthetne az Országgyűlés úgy, hogy azzal nem teremtene alkotmányellenes helyzetet. A tárgyévre vonatkozó adótörvényekről, a módosításokról ugyanis az előző év november közepéig kell szavaznia a parlamentnek, ám szakértők úgy látják, ez esetben a visszamenőleges jogalkalmazás az adózó számára kedvező változásokat eredményezne, ezért egy ilyen eljárás alkotmányosan nem támadható. Ahhoz azonban, hogy már a 2001-es jövedelmekből is jusson a nyugdíjas szülőknek, még idén meg kellene születnie a törvénymódosításnak, hogy elegendő idő legyen a változások beállítására a bevallásokban. Értesüléseink szerint a Fidesz-frakció még nem foglalkozott érdemben a javaslattal, legalábbis a párt egyik szakértője szerint szakmai kérdéseket még nem vizsgáltak.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet