BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre kétszázmilliárd forint támogatáshoz jut az agrárium

Az eredeti 190 milliárd forint helyett a Széchenyi terv keretében további 10 milliárd forint állami támogatásban részesül jövőre az agrárium. A legnagyobb összeget a beruházási és a termelési támogatás címen osztják szét a regisztrált pályázók között.

2001. november 6. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tájékoztató a kormányülésről:
A kormány jövőre 200,2 milliárd forinttal támogatja az agráriumot, amiből 10 milliárd forintot a Széchenyi terv keretében juttat a gazdáknak - mondta Borókai Gábor szóvivő a keddi kormányülést követő sajtótájékoztatón. Az említett összegből 65,7 milliárd forintot agrártermelési támogatás címen osztanak szét. Ebből jut a földalapú növénytermesztési támogatásra: az 1-10 hektárral rendelkezők hektáronként 12 ezer forintra tarthatnak igényt, míg a 10-300 hektáron gazdálkodók 8 ezer forintos támogatásban részesülhetnek, ám a 10-300 hektár földdel rendelkező családi gazdálkodók további 8 ezer forintot igényelhetnek hektáronként. A beruházási támogatásra 64,9 milliárd forintot különítettek el. A gépvásárlásokra igénybe vehető összeget egységesítették a vásárlási érték 25 százalékára, ám a családi gazdálkodók további 10 százalékos támogatáshoz juthatnak. A beruházási keretből az ültetvény - szőlő, alma - telepítéséhez is hozzájárul az állam, illetve támogatja a tároló- és az állattartó helyek kialakítását, felújítását. Az agrárpiaci rendszer állami finanszírozására 41,3 milliárd forint áll rendelkezésre, ám miután az uniós csatlakozás miatt az exporttámogatás nem fejleszthető tovább, főként a megkezdett projektekre jut pénz. A nemzeti agrár-környezetvédelmi programra 2,2 milliárd forintot költenek 2001-ben, a 200 milliárdból fennmaradó összeget pedig az egyéb támogatások viszik el.
A tegnapi kormánydöntés értelmében újabb egymilliárd forinthoz jutnak még az idén az almatermelők, ezt az összeget a piacra jutási támogatási keretből faragta le a földművelésügyi tárca. Borókai azt is elmondta, hogy eddig 3,8 milliárd forintot fizettek ki a 20 ezer szövetkezeti külső üzletrész-tulajdonosnak.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet