BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A távközlési liberalizáció terén jól áll Magyarország

Magyarország 2003-ra utoléri az unió távközlési liberalizációs indexét, az internet, illetve a számítógépes ellátottság tekintetében azonban még marad behoznivaló, s ennek során immár a szingapúri egyezményhez való csatlakozás sem segít, arról ugyanis lemaradt Magyarország. A csatlakozás évente 17 milliárd forintba került volna, szakemberek szerint ez nem lett volna kifizetődő lépés.

2001. október 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországon a távközlési liberalizációs index kedvezőbb annál, mint amit az uniós országok 1998-ban, az ottani piacnyitás kezdetekor elértek, s Magyarország 2003-ra eléri az unió akkori indexét - mondta Sík Zoltán informatikai kormánybiztos egy keddi sajtóbeszélgetésen. Sík elmondta, hogy a kormánybiztosságon jól halad az év végi piacnyitást lehetővé tevő, s az egységes hírközlési törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek előkészítése, amelyek a szakmai egyeztetésén már túl vannak. Egy-két tárcánál gondot okozhat „a szűk keresztmetszet”, de december 23-ára valamennyi - legalább 26 - alsóbbrendű jogszabály megszületik. Készül az az anyag is, amelynek alapján a későbbiekben az internetszolgáltató is részesül az internethez kapcsolódó távközlési költségben, várhatóan százalékos arányban határozzák meg a bevételmegosztás mértékét.
A magyar kormányzat célja, hogy az információs társadalom kiépítése során egyebek mellett az írországi tapasztalatokat is meghonosítsa: az ír Ennis városban például a lakosság 75 százalékának van számítógépe. A kormánybiztosság most vizsgálja, mi vehető át az ír gyakorlatból.
Magyarországon a szingapúri egyezményhez való csatlakozással nem szaporítható a PC-k száma, tavaly ugyanis lejárt a nemzetközi megállapodáshoz történő csatlakozás ideje. Sík elmondta, hogy a kormánybiztosság próbálkozott ugyan, ám a csatlakozásnak pénzügyi akadályai voltak. A szingapúri egyezmény vámkedvezményt biztosít a résztvevő országok számára a számítógépek, illetve a mobil kommunikációs eszközök behozatalakor, s az ehhez történő csatlakozás évi 17 milliárd forintjába került volna a büdzsének, míg a részleges csatlakozás 5,3 milliárd forinttal kurtította volna meg az államkasszát, s egy tanácsadó cég szerint ez nem lett volna kifizetődő Magyarország számára.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet