Magyarországon a távközlési liberalizációs index kedvezőbb annál, mint amit az uniós országok 1998-ban, az ottani piacnyitás kezdetekor elértek, s Magyarország 2003-ra eléri az unió akkori indexét - mondta Sík Zoltán informatikai kormánybiztos egy keddi sajtóbeszélgetésen. Sík elmondta, hogy a kormánybiztosságon jól halad az év végi piacnyitást lehetővé tevő, s az egységes hírközlési törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek előkészítése, amelyek a szakmai egyeztetésén már túl vannak. Egy-két tárcánál gondot okozhat „a szűk keresztmetszet”, de december 23-ára valamennyi - legalább 26 - alsóbbrendű jogszabály megszületik. Készül az az anyag is, amelynek alapján a későbbiekben az internetszolgáltató is részesül az internethez kapcsolódó távközlési költségben, várhatóan százalékos arányban határozzák meg a bevételmegosztás mértékét.
A magyar kormányzat célja, hogy az információs társadalom kiépítése során egyebek mellett az írországi tapasztalatokat is meghonosítsa: az ír Ennis városban például a lakosság 75 százalékának van számítógépe. A kormánybiztosság most vizsgálja, mi vehető át az ír gyakorlatból.
Magyarországon a szingapúri egyezményhez való csatlakozással nem szaporítható a PC-k száma, tavaly ugyanis lejárt a nemzetközi megállapodáshoz történő csatlakozás ideje. Sík elmondta, hogy a kormánybiztosság próbálkozott ugyan, ám a csatlakozásnak pénzügyi akadályai voltak. A szingapúri egyezmény vámkedvezményt biztosít a résztvevő országok számára a számítógépek, illetve a mobil kommunikációs eszközök behozatalakor, s az ehhez történő csatlakozás évi 17 milliárd forintjába került volna a büdzsének, míg a részleges csatlakozás 5,3 milliárd forinttal kurtította volna meg az államkasszát, s egy tanácsadó cég szerint ez nem lett volna kifizetődő Magyarország számára.
D. J.
