Az államháztartás alrendszerei közül egyedül az Egészségbiztosítási Alap mérlege mutat kedvezőtlen képet az időarányosan tervezetthez képest. Az alap az első öt hónapban pénzforgalmi szemléletben 25,7 milliárd forint hiányt halmozott fel, ám a deficit a később visszatérülő kifizetésekkel is eléri a 18 milliárdot. Szakemberek szerint az alap hiánya idén az év eddig eltelt időszakának tapasztalatai alapján meghaladhatja a 40 milliárd forintot is. Ezt vagy a költségvetés többletbevételeiből, pénzeszközátadással pótolják ki, vagy a zárszámadásban rendezik az ügyet (a többlet-járulékbevételek biztosan nem fedezik a deficitet).
Mikola István egészségügyi miniszter mindenesetre többször elmondta már, hogy a központi büdzséből pótlólagos forrásokra számíthat az alap. Az első öt hónapban a bevételek 0,13 százalékkal maradtak el az időarányostól, a kiadások pedig 2 százalékkal haladták meg azt.
Értesüléseink szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár munkatársai úgy becsülik, hogy a járulékokból és az egészségügyi hozzájárulásból 2,5-3, míg a költségvetés pénzeszközátadása révén további mintegy 10 milliárd forinttal emelkedhet idén az alap bevétele az előirányzathoz képest. Utóbbit a gyógyító-megelőző kassza feltöltésére szánják, mégpedig a büdzsé tavalyi bevételeiből képzett letéti számlán a közszféra egyszeri bérkifizetésére elkülönített keretből megmaradt összeg átutalásával. Erre vonatkozóan a napokban jelent meg a kormányhatározat.
A kiadási oldalon akár 50 milliárd forint fölé is emelkedhet a tervezettet meghaladó költés. Ebből mintegy 11-12 milliárddal veszik ki részüket a nyugdíjszerű - rokkantsági, baleseti rokkantsági - ellátások, amelyek az öregségi nyugdíjakhoz hasonlóan szintén 3,5 százalékos évközi emelésben részesülnek, ráadásul az előirányzat már eleve alultervezett volt. A pénzbeli ellátásoknál is hasonló nagyságrendű többletkiadás várható, miután a táppénz idei előirányzata nem tartalmaz növekményt a tavalyi tényleges kiadásokhoz mérten.
A legingatagabb pontja a kasszának a gyógyszerár-támogatás, amire az OEP becslése szerint legalább 25 milliárd forinttal kell többet költeni a tervezettnél. A Pénzügyminisztérium még ennél is borúlátóbb, legalábbis Bathó Ferenc főcsoportfőnök a tárca előző heti sajtótájékoztatóján 32 milliárdos túllépést sem tartott kizártnak. Ezek a kalkulációk már tartalmazzák a július elsején hatályba lépő (s a közlönyben ma megjelenő) 6,3 százalékos gyógyszer-áremelkedés, illetve az Egészségügyi Minisztérium megtakarítást célzó intézkedéseinek hatását.
Információink szerint június 18-áig összesen 82,5 milliárd forintot, vagyis az éves 147 milliárdos keret több mint 56 százalékát fordították gyógyszertámogatásra. Júniusra 15,7 milliárd forintot hagyott jóvá a kormány a finanszírozási tervben, ám ennél minden bizonnyal 1-1,5 milliárddal alacsonyabb lesz a ténylegesen felhasznált összeg.
Baka Zoltán
