Rendkívüli erőfeszítéseket tesznek az érdekeltek a kesznyéteni vízi erőmű megszerzéséért, továbbá egy miskolctapolcai szálloda, a Pallas Hotel birtoklásáért. Ugyanaz a két csoport áll mindkét - egyenként is milliárdos nagyságrendű - ügy hátterében: az egyiket Rostás Zsolt vállalkozó neve fémjelzi, míg a másik oldalon a Klement család áll. A Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság illetékese a NAPI Gazdaságot arról tájékoztatta, hogy jelenleg nyomozás folyik „egy emberölésre irányuló előkészületi ügyben”, amelynek célpontja feltehetően Rostás lett volna.
A Hernádvíz Kft. - amelynek tulajdonát képezi Magyarország egyetlen magánkézben lévő vízi erőműve - birtoklásáért régóta folyik a küzdelem. A kesznyéteni vízi erőművet Nagy Béla nyugdíjas politológus 1997-ben vásárolta meg 200 millió forint készpénzért az ÁPV Rt.-től. A NAPI Gazdaság értesülései szerint mind a kesznyéteni erőműért, mind pedig a miskolctapolcai Pallas Hotelért két csoport vetélkedik, az egyik a Klement család, a másik pedig Rostás Zsolt körül alakult ki. Rostás tavaly ügyvezető lett a Hernádvíz Kft.-ben, amely a vízi erőművet üzemelteti, ugyanakkor kiszállt a Pallas Hotel működtetéséből, mert így állapodott meg a Meszes Kft.-vel. A szállodát korábban a Meszes Kft.-be apportálták.
A cég tulajdonosai között van egy kiskorú gyermek, idősebb Klement Tibor unokája, valamint édesanyja, ifjabb Klement Tiborné, ügyvezetője pedig - formálisan - Erdélyi Zsuzsanna. Mindkét esetben a Klement családdal került konfliktusba a vállalkozó, aki ellen időközben - a Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság illetékese szerint - „emberölésre irányuló előkészületet követtek el”. Az ügy a nyomozás eddigi adatai szerint összefügghet az erőműért és a szállodáért folyó harccal.
Tavaly november 24-én vett új fordulatot a Hernádvíz Kft. ügye, ekkor tett ugyanis perindítványt idősebb Klement Tibor, aki - megtámadva Rostás és Nagy vízi erőműre vonatkozó szerződését - azt akarja a bíróságon elérni, hogy kimondják: egyedül az ő joga lehet a kesznyéteni vízi erőmű vételárát előteremtő hitel továbbadása, vagyis az engedményezés, mert ő adta azt a pénzt, amelyből Nagy Béla nyugdíjas politológus megvásárolta az ÁPV Rt.-től a létesítményt. Ezt az ügy többi szereplője cáfolja. Az ÁPV Rt. decemberben megtagadta annak a szerződésnek a jóváhagyását, amelyet Nagy és Rostás kötött. Eszerint ugyanis Rostás megvásárolta volna a kesz-nyéteni vízi erőművet - ehhez azonban 2004-ig kell az ÁPV jóváhagyása. (A privatizációs szerződés 7 éven belül csak az ÁPV engedélyével teszi lehetővé a tulajdonosváltását.)
Rostás - társával, Kégl Istvánnal együtt - mindenesetre tavaly már bekerült a vízi erőművet működtető Hernádvíz ügyvezetői posztjára, melyről Nagy előzőleg lemondott. A Rostás és Nagy között létrejött eladási szerződést azonban az ÁPV Rt. - információink szerint - azért utasította el, mert nem látta garantáltnak a létesítmény további biztonságos működtetését.
Az ÁPV Rt. kárt okozott azzal, hogy nem adta hozzájárulását ahhoz az adásvételi szerződéshez, amelyet Nagy Béla és Rostás Zsolt kötött a Hernádvíz Vízierőmű Kft. értékesítéséről - mondta lapunknak Kégl István, a Hernádvíz Kft. ügyvezetője. Tábik Ferenc, Rostás ügyvédje azt is elmondta a NAPI Gazdaságnak, hogy továbbra is kérik az adásvételi szerződés jóváhagyását az ÁPV Rt.-től. Kégl elmondta, hogy Rostásnál már jelentkeztek vevők az erőmű megvásárlására. A vételár szerinte 1,2 milliárd forint lett volna, ám mivel az ÁPV Rt. nem hagyta jóvá a Nagy és Rostás közötti adásvételt, az utóbbi elesett az ígéretes üzlettől. A vízi erőművet korábban a Klement család is megpróbálta megszerezni Nagytól, ám ez meghiúsult, miután egy alkalommal az ÁPV utasította el a szerződés jóváhagyását, egy másik esetben pedig Klementék vonták vissza az ÁPV-nél tett beadványukat.
A Klement család és Rostás között nem a kesznyéteni erőmű az egyetlen viszálykeltő tényező. A Meszes Kft. törzstőkéjét képező Pallas Hotel szintén vitatott helyzetű. A Meszes Kft.-be korábban apportként került be az idősebb Klement által felépített szálló, amelyet ő is üzemeltetett. A Meszes Kft. résztulajdonos-ügyvezetője, Erdélyi ugyanakkor több megállapodást is kötött a szálloda kapcsán Rostással, amelyek miatt Kle-menték pert indítottak Rostás és Erdélyi ellen, akiket fel is jelentettek csalás vádjával. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság illetékese lapunknak megerősítette, hogy csalás elkövetésének alapos gyanúja miatt eljárás folyik Rostás ellen. Tinics András, idősebb Klement Tibor ügyvédje a NAPI Gazdaságnak elmondta: a bíróság első fokon egy birtokháborítási perben Klementéknek adott igazat, és levonulásra kötelezte a miskolctapolcai ingatlanról Rostást és Erdélyit, illetve az ő embereiket, akik addig akadályozták az idősebb Kle-mentet abban, hogy üzemeltesse a szállodát. Mint megtudtuk, időközben Rostás kiszállt a szállodából, ugyanakkor vitatja idősebb Klement üzemeltetői jogát.
Szegő Iván Miklós
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.