BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

03.
28.
00:00

Hatvanmilliós bukást okozott a fuvarozóknak az időjárás

Bár kommunikációs eszközökkel tökéletesen fel voltak szerelve a szállítmányozó cégek sofőrjei, a legnagyobb gond az információhiány volt a március 14−15-i hófúvások során, amiért többen a hatóságokat is bírálták − derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) felméréséből. Az MLBKT szerdai közleménye szerint a hófúvások logisztikai hatásait felmérő rövid kérdőívre tizenöt érintett fuvarozó vállalkozástól érkezett válasz. Az adatszolgáltatók összesen 151 érintett tehergépjárműről és csaknem 60 millió forintos kárról számoltak be. Kiderült, hogy a válaszadók több mint felének, jellemzően a kisebb cégeknek nincs vészhelyzeti protokollja, azaz nincsenek általános irányelvek és tervek a váratlan események kezelésére. A károk között befagyott fékekről, árokba fordult, behavazott tehergépjárművekről és kötbérterhekről számoltak be a legtöbben − közölte az MLBKT.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
03.
28.
00:00

Az éves sonkamennyiség fele fogy ilyenkor

A sonkavásárlási csúcsidőszak egyértelműen a húsvét Magyarországon, tavaly a teljes éves eladott mennyiség több mint felét március−áprilisban vásárolták meg a családok − közölte a GfK Hungária Piackutató Intézet szerdán. A piackutató felmérése szerint a háztartások több mint kétharmada vesz sonkát az év során legalább egyszer. A tavasz első két hónapjában csaknem duplájára bővül a vásárlók száma egy átlagos hónaphoz képest. Négyből egy fogyasztó kosarába kerül sonka húsvétkor.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
03.
28.
00:00

A bankpapír volt a nehezék Pesten

Az OTP egymaga döntötte mínuszba a Budapesti Értéktőzsde vezető indexét, a többi papírral nem történt sok minden. Enyhe emelkedéssel kezdte a napot a BUX, ám másfél órával a nyitás után meredeken zuhanni kezdett a részvénykosár. A 18 120 pontos maximumot hamar követte a 17 843 pontos napon belüli minimum, az utolsó három órát pedig gyakorlatilag moccanás nélkül vészelte át az irányadó pesti részvényindex. Végül 0,7 százalékos mínuszban, 17 909 ponton állt meg a piac. A forgalom nem volt túl jelentékeny, de a kilencmilliárd forintot azért meghaladta a részvények adásvételének értéke − persze ennek háromnegyedét szokás szerint az OTP hasította ki. A bankrészvény azonnal meredek lejtőre került, és meg sem állt a kétszázalékos mínuszig. Innen csak egészen picit tudott szépíteni, így 1,8 százalékos értékvesztéssel, 4417 forinton zárt, s ezzel egymaga húzta mélyen a negatív tartományba a budapesti piacot. A zuhanásnak kevés köze lehetett a magyar bankhoz, sokkal inkább a ciprusi tőkeforgalmi korlátozások és a formálódó betétesellenes európai bankpolitika okozhatta (amely nagy mínuszokhoz vezetett a kontinens pénzügyi szektorában). A többi részvénnyel nem történt sok minden. A Mol napközben elszenvedett veszteségeit ledolgozva nullában zárt, 16 295 forinton. A Magyar Telekom két forinttal, 410-ig erősödött. A Richter 0,3 százalékos esés után 33 240 forinton zárt, ellenben a jövőbeli hatalmas egyszeri kifizetés reménye által hajtott Egis − minimális forgalom mellett − éppen ennyit emelkedett, és 18 600 forinton fejezte be a napot. Nagyot, közel 5 százalékot esett az Appeninn, a Pannergy pedig továbbra sem tud magára találni, ezúttal közel 2 százalékkal csökkent az árfolyama. Nagy vesztes volt még a TVK, amely 5,3 százalékot esett.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
03.
28.
00:00

Visszatért az euróválság a tőzsdékre

Az összes jelentős európai tőzsde mínuszban zárt, a frankfurti DAX pedig ötvennapos mozgóátlaga alá is beesett, miután az olasz belpolitikai válság és a ciprusi tőkeforgalmi korlátozások tovább borzolták a kedélyeket. Olaszországban már a kötvényhozamokban is látványosan megnyilvánult, hogy szinte bizonyossá vált, új választásokat kell kiírnia az államfőnek, tehát további hónapokig is vezetés nélkül marad az egyik legnagyobb problémás ország − sőt a választások után sem bizonyos, hogy felolvad a patthelyzet. A ciprusi válság megoldása pedig tovább erodálja a hangulatot, joggal kezdhetnek aggódni a dél-európai betétesek megtakarításuk jövőjét illetően (ennek megfelelően tovább zuhantak az olasz és spanyol bankrészvények). A nap folyamán közzétett makroadatok is inkább kedvezőtlennek ítéltettek. A londoni FTSE−100 még jól megúszta a napot 0,2 százalékos esésével, a DAX viszont 1,2, a párizsi CAC−40 pedig 1 százalékot esett, és a periféria tőzsdéin is hasonló léptékben morzsolódtak le az árfolyamok. Athénban 4 százalékkal esett a kompozit index, amit főként azok a vállalatok rántottak le, amelyek milliárdokat vesztenek a ciprusi betétrombolással. Az EADS 3,1 százalékot esett, miután a Lagardére közölte, eladja 7,5 százalékos részesedését. Az Allianz a török Yapi Kredi biztosító felvásárlásának bejelentésére vesztett értékéből 2,2 százalékot. Az Atlanti-óceán túloldalán szintén mély depresszióban indult a kereskedés, lapzártánk idejére azonban a kezdetben közel egyszázalékos mínuszokat majdnem ledolgozták a főbb mutatók. Félidőben az S&P−500 0,1, a Dow Jones ipari átlaga pedig 0,3 százalékos esésnél állt, míg a Nasdaq visszamászott nullába. A Bank of America félszázalékos esésnél, míg a Facebook 3,5 százalékos emelkedésnél állt.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
03.
28.
00:00

Félmilliárd dollár hitelt vesz fel a Mol

Kedden egy 480 millió dollár összegű többdevizás rulírozó hitelről szóló megállapodást írt alá a Mol − tette közzé a BÉT honlapján a magyar olajvállalat. A hitelszerződés koordinátorai az Erste Group Bank AG, valamint a KBC Bank NV, míg az ügynöki szerepet a Citibank International Plc látja el. A tájékoztató szerint az eddigi hitelező partnerekhez idén két új bankcsoport is csatlakozott, mely egyfelől a Mol‐csoport finanszírozása iránti piaci érdeklődést mutatja, továbbá pénzügyi stabilitást is jelent számukra. A hitelszerződés futamideje három év, és további két évvel meghosszabbítható.

Szerző(k):
Kasnyik Márton