BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
19.
00:00

Rosszul fogadták a Morgan Stanley nyereségét

A vártnál magasabb nyereségről számolt be a csütörtöki tőzsdenyitás előtt a Morgan Stanley, ennek ellenére a befektetési bank papírjai több mint három százalékkal lettek olcsóbbak a tőzsdén a nyitás után. Az egy évvel korábbi 94 millió dolláros veszteség után 984 millió dolláros profitot ért el az első negyedévben a pénzintézet, és az egy részvényre jutó 61 centes nyereség magasabb az elemzők által várt 57 centnél. A bank profitja csökkent a kötvényjellegű befektetéseken, a részvények és a vagyonkezelés azonban az egy évvel korábbinál jobban hoztak. Az amerikai pénzügyi cég elsősorban annak köszönhetően javított eredményén, hogy a hitelek átértékelése az előző évi kétmilliárd dolláros veszteség után csak 317 milliós mínuszt mutatott. Így az átértékelődés nélkül számított részvényenkénti profit 71 centről 61 centre csökkent. A Morgan Stanley bevétele 18 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest, 8,16 milliárd dollárt tett ki az év első három hónapjában.

Szerző(k):
Beke Károly
04.
19.
00:00

Végül elromlott a hangulat

Alacsony forgalom mellett fél százalékkal esett tegnap a BUX, a pesti tőzsde irányadó mutatója 17 970 ponton állt meg a piac zárásakor. Délelőtt még jó hangulatban zajlott a kereskedés, ám miután több, a várakozásoknál gyengébb gyorsjelentés látott napvilágot az Egyesült Államokban, valamint a munkaerő-piaci adat is csalódást okozott, a nemzetközi mutatókkal párhuzamosan a BUX is a negatív tartományba bukott. A forgalom alig fele volt az idei − a korábbi évektől messze elmaradó − 9,6 milliárdos átlagnak. A vezető részvények közül egyedül a Mol drágult, ami minden bizonnyal részben annak köszönhető, hogy egyelőre stabilizálódni látszik az olajár. A társaság papírjai az egész napos drágulásnak köszönhetően 1,3 százalékos pluszban vonultak le a parkettről, az utolsó üzlet 16 240 forinton született. Az erősödés persze nem jelent trendfordulót, az árfolyam mindössze a lefelé tartó árfolyamsáv alsó széléről pattant fel némileg. A legnagyobb forgalmat generáló OTP a Matolcsy-nyilatkozat hatására már reggel gyengülő forinttal párhuzamosan mozgott. A bankpapír alacsony, 2,3 milliárd forintos forgalom mellett végül 0,9 százalékos mínuszban végzett. Az egymilliárdos forgalmi határ fölé még felkapaszkodó Richter egész napos esése a szerdai záróár alatt 1,9 százalékkal ért véget, miközben a Telekom 1,2 százalékkal lett olcsóbb. A közgyűlés nem hozta különösebben lázba a CIG Pannónia piacát, az árfolyam igen alacsony forgalom mellett a szerdai zárószinten állt a tegnapi nap végén is.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
04.
19.
00:00

Visszautasította a román kérőket Ciprus

A ciprusi jegybank visszautasította a román tulajdonban lévő Banca Transilvania és a Raiffeisen Bank ajánlatát a Bank of Cyprus (BoC) romániai fiókjaira. A Mediafax piaci forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a két pénzintézet árajánlata messze elmaradt a ciprusi pénzintézetet átstrukturáló bizottság várakozásaitól. Az Erste romániai leánya, a BCR is érdeklődött a BoC iránt, ám végül nem adott be ajánlatot. A BoC romániai eszközeit 450 millió euróra becsülik, amelyből mintegy 350 millió kihelyezett hitel. A Romániában fiókintézményként működő BoC április elsejétől zárva tartja helyi bankjait, miután korábban egyre több ügyfele kérte betéteinek felbontását. A betétesek abban bíztak, hogy a pénzintézet eladásával megúszhatják megtakarításaik megadóztatását.

Szerző(k):
Túrós-Bense Levente
04.
19.
00:00

Az USA-ban folytatódott csak az esés

Kisebb pozitív korrekcióval indult a nap az európai tőzsdéken, a délutáni amerikai hírek viszont újra letargiába döntötték a befektetőket. Ugyan az európai gyorsjelentések sem voltak jók − komolyabb makroadatot nem tettek közzé −, de ezekhez már érezhetően hozzáedződtek a befektetők, mostanra inkább az európai piacokon elért jó teljesítmény vezetne sokkhoz. Délután viszont újra eluralták a piacot a növekedési félelmek, tehát hogy az eszközárak előreszaladtak a valós növekedéshez képest, így a nagyobb tőzsdék végül mínuszban zártak. A londoni FTSE−100 és a CAC−40 esetében elhanyagolható volt a napi mínusz, viszont a frankfurti DAX − egy nappal a félig kacsának bizonyult leminősítési hírek után − 0,4 százalékot vesztett értékéből. A periférián viszont emelkedtek az árfolyamok, az IBEX−35 Madridban egy tizedszázalékot emelkedett, miután a kormány sikeresen adott el kötvényeket, és az olasz piacon sem figyeltek oda az elnökválasztás körüli botladozásra: az FTSE MiB 0,6 százalékot emelkedett. A francia bankszektort egy kereskedők között futótűzként terjedő, \"egy francia pénzintézet komoly problémáival\" kapcsolatos pletyka húzta le, a Société Générale 3,5 százalékot esett. A rengeteg gyorsjelentő cég között a finn Nokia és a francia Sodexo bukott a legnagyobbat (mindkét cég 10 százalékot esett), a brit Debenhams viszont 5 százalékot emelkedett. Az Egyesült Államok piacain gyorsan lefelé indultak az árfolyamok, lapzártánk idején, tehát a kereskedés félidejében az S&P−500 0,4, a Nasdaq 0,8, a Dow Jones ipari átlaga pedig 0,3 százalékot esett. A Morgan Stanley gyorsjelentése a papíron jó mutatók dacára nem győzte meg a befektetőket, hiszen a gyorsjelentésből látszott, hogy inkább könyvelési ügyeskedés miatt javult a bank teljesítménye.

Szerző(k):
Kasnyik Márton