BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
22.
00:00

Duplázott osztalék a Mátrai Erőműnél

Kellemes meglepetés érte idén a Mátrai Erőmű Zrt. kisrészvényeseit, a cég fő tulajdonosa, az RWE Power AG az eredetileg tervezett 10 milliárd forintos osztalékkifizetés duplájára tett javaslatot, mondván, 2009 tavaszán nem fizetett osztalékot egy tervezett erőmű-beruházás okán. Az erőmű bővítése azóta lekerült a napirendről. Valaska József elnök-vezérigazgató elmondta, a társaság eredményei (adózás előtt 24, adózás után 18 milliárd forint) és likviditása ugyan lehetővé teszi a részben az eredménytartalék terhére történő 20 milliárdos osztalékkifizetést, ám azt a felügyelőbizottság munkavállalói tagjai nem támogatják.

Szerző(k):
Korányi Tamás G.
04.
22.
00:00

Gyenge maradt a forint

Gyengüléssel reagált a jegybankelnök bejelentésére a forint csütörtökön, így az eddig támaszként működő, euróval szembeni 296-os szintet áttörte az árfolyam, és ezt pénteken vissza sem tesztelte. A forint tehát ismét elszakadt a világtól, és nem követte az euró/dollár keresztárfolyam mozgását. A csütörtökön 298 forint felett záró euró péntek reggel még megpróbálkozott egy gyenge korrekcióval, ez azonban hamar kifulladt és 299 fölé rántották az euró forintjegyzését. Délutánra azonban a javuló nemzetközi hangulat hatására ismét 298 közelébe került a keresztárfolyam, ez sem jelentett azonban jelentős javulást. A forint ezzel nagyjából lekövette az euró/dollár kurzus mozgását. Az euró nem bírt az 1,30-as szinttel a dollárral szemben. Érdekes lehet viszont, hogy az elmúlt napok nyilatkozatai alapján nem zárható ki az sem, hogy a május 2-i ülésén hosszú idő után ismét hozzányúl a kamatokhoz az ECB.

Szerző(k):
Deák Bálint
04.
22.
00:00

Picit optimistábban zárult a hét

A záró szakaszban szépen felkötötték az OTP-t, ezért a napi maximumán zárt a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe pénteken − ám ez sem változtat azon a tényen, hogy a kereskedés meglehetősen iránytalan volt. Az alacsony pluszszinthez ragadva töltötte napja nagy részét a BUX, majd kora délután lett ebből egy hangyányi mínusz, mígnem a zárás előtt napi csúcsra, 18 128 pontra rántották. A forgalom borzasztóan sivár volt, csak az OTP és a Magyar Telekom papírjaival kötöttek egymilliárd forintnál nagyobb értékben és a teljes kötésérték is csak megközelítette a négymilliárdot. Ez nem is meglepő, hiszen a részvénypiaccal kapcsolatban igazán meglepő új értesülés nem érkezett és a globális piacok felől sem érkezett egyértelmű iránymutatás. A blue chipek közül csak a Magyar Telekom esett; a távközlési papír 1 forintot vesztett értékéből, pedig járt négyforintos pluszban és háromforintos mínuszban is a nap folyamán. Az osztalékfizetés előtti időszak magyarázattal szolgál az élénk kereskedésre, osztalékrallyról azonban továbbra sem beszélhetünk, a heti záró árfolyam 413 forint volt. Az OTP − amelyet meglehetősen érzékenyen érintene az MNB kéthetes betétekkel kapcsolatos terve − a záró szakasz előtti pillanatokban még nullában állt, végül azonban 0,7 százalékos emelkedéssel, 4540 forintos árfolyamon zárt. A Molnak ennél is jobb napja volt, az utóbbi hónapokban sokat ütött olajpapír másfél százalékkal lett drágább az utolsó egy óra nagy emelkedése után, az utolsó kötést 16 480 forinton vitték véghez. A Richter 1,2 százalékkal, 33 690 forintig, míg az Egis fél százalékkal, 17 805 forintig emelkedett.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
04.
22.
00:00

A heti veszteséget nem sikerült eltüntetni

Európában egyedül a DAX maradt mínuszban, míg az USA-ban pluszban zárt a Wall Street pénteken. Heti viszonylatban azonban mindkét kontinensen rosszabbul teljesítettek az indexek. Az FTSE−100 0,7, a CAC−40 1,5 százalékos nyereségben, míg a DAX 0,2 százalékos veszteségben fejezte be a pénteki napot. A Stoxx Europe 600 indexe 0,5 százalékos pluszban zárt. Az előző heti teljesítményhez képest viszont a páneurópai index 2,5, a Footsie 1,5, a DAX 3,7, a CAC−40 2,1 százalékot vesztett, amiben a világgazdaság lassulását sejtető amerikai és kínai makroadatok, illetve egy IMF-jelentés játszott szerepet. Európában a bankok és a bányaipari cégek jelentettek húzóerőt. Az HSBC Holdings 2,4, a Banca Popolare 4,7, a Mediobanca 5,1, az UniCredit 3,6, a BNP Paribas 1,8, a Société Générale pedig 2 százalékkal lett drágább. A sorból a 2,2 százalékkal eső Commerzbank lógott ki, a német bank profitfigyelmeztetett. A DAX-ot még az SAP 3 százalékos esése is lehúzta, a befektetőknek nem tetszett a gyorsjelentés. A bányaipari cégek közül az Eurasian Natural Resources 27 százalékot ugrott, miután a cég egyik alapító részvényese közölte, hogy vételi ajánlatot tesz a cégre, de a vállalatban 26 százalékos részesedéssel bíró Kazakhmys árfolyama is 24 százalékot drágult. Emellett az Anglo American 2,2, a Vedanta Resources 6,1, a Rio Tinto 1,5 százalékos nyereségben zárt. Az USA-ban a Dow 0,1, az S&P−500 0,9, a Nasdaq 0,3 százalékos pluszban zárt pénteken. A heti teljesítményt illetően a Dow és a S&P−500 2,1, a Nasdaq 2,7 százalékos mínuszban maradt. A DJIA-t pénteken az IBM rántotta le csalódást okozó negyedéves jelentésével, részvényei 8,3 százalékot zuhantak. A szintén gyorsjelentő Google és Microsoft kellemes meglepetést okozva 3, illetve 3,3 százalékos emelkedéssel ellensúlyozta az IBM-et.

Szerző(k):
Szabó Zsuzsanna