BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
header

Befektetés

05.
08.
00:00

Délutánra elmúlt a forint gyengesége

Kedden reggel a londoni nyitással párhuzamosan gyengülni kezdett a forint jegyzése az euróval szemben, a 298-as szint felett is járt az árfolyam. A vártnál jobb magyar ipari termelési adat miatt azonban újra erősödni kezdett a forint és 50 fillért javított is az euróval szemben. A nagyobb mozgásokat tekintve azonban továbbra is inkább a nemzetközi hangulat és az euró/dollár keresztárfolyam határozta meg a forintárfolyam változását. Délelőtt még a dollár erősödése volt napirenden, miután Mario Draghi, az ECB elnöke hétfőn megismételte, hogy a központi bank kész a cselekvésre, ha a következő hetekben a vártnál rosszabb makroadatok érkeznek a közös devizát használó országokból. Az euró gyengüléssel reagált Draghi nyilatkozatára, a dollárral szembeni esést az 1,3050-es szint fogta meg. A javuló hangulaton kedden a vártnál rosszabb francia banki eredmények rontottak átmenetileg, azonban délutánra a tőzsdék szárnyalásával párhuzamosan 1,31 fölé korrigált vissza az árfolyam. Emiatt a forint is 296 közelébe tért vissza délutánra az euróval szemben. A frank is gyengült az euróhoz képest, a keresztárfolyam újra 1,23 felett mozgott, így délután egy frankért 240 forintot, míg a dollárért mintegy 226 forintot kellett fizetni. A másodlagos állampapírpiacon nagyon kicsi mozgások voltak, a hozamok 1−7 bázispont között változtak, így 4,0 és 5,28 százalék között mozogtak.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
08.
00:00

Profittal okozott meglepetést a CEZ

Növelte nyereségét és javította profitvárakozását a prágai tőzsde legnagyobb hazai szereplője, a CEZ, amivel kellemes meglepetést okozott a piacoknak. A hatalmas közműcég 24 százalékkal, 17,9 milliárd cseh koronára (204 milliárd forint) növelte nettó profitját éves összevetésben, alaposan ráverve a 14,7 milliárd koronás elemzői várakozásokra. Az eredményen 1,5 milliárd koronát dobott a széndioxidkvóta-kereskedelem és 1,9 milliárd koronát az Albániából való kivonulás. A cég ráadásul ötven évre megszerezte a jogot egy barnaszénlelőhely kiaknázására, ami miatt az idei egész éves profitvárakozást 37 milliárd koronáról 37,5 milliárd koronára, az EBITDA-prognózist pedig 80-ról 81 milliárdra javították − és ezekhez még további 2 milliárd koronát adhat hozzá a chavaleticei szénbánya értékesítése, amit a cseh versenyhivatalnak még jóvá kell hagynia. A CEZ árfolyama tavaly szeptemberhez képest ugyan 25 százalékkal alacsonyabban van, főként a bolgár részleg problémái miatt (itt akár vissza is vonhatják a cég engedélyét) − a gyorsjelentésre azonban 1 százalékot erősödött.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
05.
08.
00:00

Óvatosan megy tovább az OTP

Viszonylag jól átvészelte a keddi napot a Magyar Telekom, amelyről levágták a bruttó 50 forintot érő osztalékszelvényt. A részvény ugyan történelmi mélyponton, 350 forinton kezdte a napot, de innen szép lassan kezdett talpra állni. Ez nem is csoda, hiszen az adó levonása után a befektetők nettó 42 forintot kapnak részvényenként, így osztalékkal együtt sem érte meg sokaknak eladni a papírt. Ráadásul a Magyar Telekom a nagyobb cégek közül elsőként mutatja be ma gyorsjelentését, s ezt sokan megvárhatják, mielőtt döntenek, hogy mi legyen a részvénnyel. A papír így végül éppen 42 forinttal, azaz 10,5 százalékkal, 361 forintra esett vissza. Az OTP ugyan sokat hezitált a nap elején, de végül a jó nemzetközi hangulat felfelé húzta az árfolyamát. A bankrészvény így átlépett a 4800-as szinten, és 1,3 százalékos plusszal, 4855 forinton zárta a napot. Bár napközben 34 500 forinton is forgott, végül 34 290 forinton zárt a Richter részvénye, ami 0,3 százalékos plusz. A szektortárs Egis viszont 0,2 százalékkal, 18 100 forintra csúszott vissza. Tovább szenved a Mol, a nyersolaj elmúlt napokban tapasztalt jelentősebb emelkedése és a jó nemzetközi hangulat sem segít az olajtársaságon, árfolyama kedden is 0,2 százalékkal, 16 250 forintra csökkent. A BUX így összességében 0,7 százalékkal, 18 499 pontra emelkedett. A vezető részvények záróára alapján meglepő lehet az index emelkedése, a mutató értékébe azonban ilyenkor beépítik az osztalékot is (ezért nem \"látszódott\" a Telekom 10 százalékos esése a BUX-on).

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
08.
00:00

Új csúcson az európai részvények

Soha nem volt még ilyen magasan a páneurópai Stoxx Europe 600 index, amely 0,3 százalékkal erősödött kedden. A londoni befektetők visszatérésével megélénkült a forgalom a többi európai tőzsdén is, miközben a jó hangulatot támogatja az európai jegybank múlt heti kamatcsökkentése − illetve Mario Draghi hétfői, erre ráduplázó szavai −, újabb monetáris lazítások (ezúttal az ausztrál és a kenyai jegybanktól) és egy sor kedvező keddi gyorsjelentés is. A frankfurti DAX mindenesetre új történelmi csúcson zárt, miután 0,9 százalékkal, 8181,8 pontig emelkedett, de a londoni FTSE 100 is erősödött 0,6 százalékkal, a párizsi CAC−40 pedig 0,4 százalékkal került feljebb. Párizsban a Société Générale 5,7 százalékot emelkedett, mivel a befektetők díjazták a bank jelentős leépítésekkel és egyéb kiadáscsökkentésekkel járó új távlati vízióját. A Lafarge francia cementgyártó eredményét szintén jól fogadták − a papír 4,4 százalékot emelkedett −, valósággal összeomlott viszont az Alstom ipari konglomerátum árfolyama. A budapesti metrókocsik gyártója közel 12 százalékot esett profitfigyelmeztetése miatt. Ennél is jobban fájt ez a nap a brit G4S őrző-védő óriáscég részvényeseinek: a profitráta 0,6 százalékos szűkülésére válaszul 15 százalékos mínuszba küldték a papírt. A legnagyobb brit bank, az HSBC viszont 3 százalékot emelkedett, de a veszteséges Commerzbank is jó volt egy 2,6 százalékos pluszra. Az Egyesült Államokban már mérsékeltebb lelkesedéssel folyt tovább az emelkedés, a kereskedés félidejében − lapzártánk idején − a Nasdaq nullában állt, míg az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlaga 0,4 százalékos pluszban szerénykedett. Gyorsjelentése után fél százalékot emelkedett a Walt Disney, az Electronic Arts viszont éppen ennyit esett.

Szerző(k):
Kasnyik Márton