BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
header

Befektetés

05.
09.
00:00

Csökkent a Graphisoft Park profitja

Elsősorban korábbi nagy bérlőjének végelszámolása miatt visszaesett a Graphisoft Park SE nyeresége. Az AMRI Hungary Zrt. távozásával tavaly 88 százalékról 81 százalékra esett az irodapark kihasználtsága, ezt az arányt az idei első negyedévben sikerült új bérlők becsábításával 84 százalékra feltornászni. A bevétel azonban még így is mintegy 100 ezer euróval elmaradt a tavalyitól, valamivel 2 millió euró felett alakult. A ráfordítások viszont emelkedtek, egyrészt az AMRI ellen folyó pereskedés költségeivel, másrészt az üresen maradt ingatlan fenntartási költsége már a Graphisoftra hárul. A cég nyeresége így az egy évvel korábbi 506 ezer euróról 349 ezer euróra csökkent, ám ez megegyezik a menedzsment várakozásaival (tavaly 1,84 millió euró volt a nyereség). A társaság az óvatosság elve alapján nem számol a peres eljárás megnyerése esetén várható több millió euróval. A vezetőség továbbra is tarthatónak véli az előző negyedévben publikált 1,7 millió eurós idei eredménytervét. A cég idén több épület felújításába is belekezd, hogy helyet biztosítson az IBS-nek, amely 2014 őszétől költözik majd a parkba.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
05.
09.
00:00

Folytatódott az európai diadalmenet

A hírek szempontjából viszonylag nyugodt időszakban, ám a legnagyobb globális monetáris intézmények rendkívül barátságos pénzpolitikájából erőt merítve tovább távolodtak az európai részvények többéves csúcsuktól. A páneurópai Stoxx Europe 600 0,6 százalékkal repült tovább, ami 2008 júniusa óta a legmagasabb érték, a német piac pedig − amelyet nem húz le a dél-európai és francia ballaszt − új történelmi csúcsra ugrott. A kínai exportadat körül ugyan sok volt a kérdőjel, a német ipari termelés viszont már egyértelműen pozitív volt, és javította a hangulatot a Die Welt értesülése is, miszerint az Európai Központi Bank arra készül, hogy közvetlenül vásárol rossz hiteleket. Ennek megfelelően a nap végén a frankfurti DAX 0,9 százalékkal, a londoni FTSE−100 0,4 százalékkal, a párizsi CAC−40 pedig 0,9 százalékkal erősödött, miközben a madridi és a milánói részvénykosarak is emelkedtek. A gyorsjelentéseket vegyesen fogadta a piac. A Henkel például 5 százalékos emelkedéssel javított hangyányit a DAX-on, akárcsak a 4,7 százalékkal izmosodó Deutsche Telekom, a második legnagyobb brit bank, a Standard Chartered viszont 4,4 százalékot zuhant csalódást keltő negyedéves jelentése után. A belga Delhaize 1,4 százalékkal került feljebb a gyorsjelentés után, a részvényügyletet bejelentő brit J Sainsbury viszont 3,9 százalékot esett. Jellemzően emelkedtek a nyersanyagárak, ami értelemszerűen a bánya- és energiapapírok javulását hozta magával. A befektetői jókedv átívelt az Atlanti-óceánon, a kereskedés félidejében ugyanis mindhárom vezető index pozitív tartományban járt. A legnagyobb érdeklődés a Bank of America és a Microsoft mellett az AMD iránt mutatkozott, amely közel 6 százalékkal erősödött, valamint az egyébként nem túl hízelgő gyorsjelentést közzétevő hedge-fund-kedvenc JC Penney iránt, amelynek jegyzése 9 százalékkal került feljebb.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
05.
08.
00:00

Másodszor távozik Soós az E-Star éléről

Hétfőn felmondott Soós Csaba, az E-Star vezérigazgatója − derült ki a társaság BÉT honlapján közzétett bejelentéséből. A hír annyiban nem meglepő, hogy Soós, aki a cég egyik alapítója, egyszer már visszavonult a cég vezérigazgatói székéből, és csak a cég nehéz helyzetére tekintettel tért vissza a vállalat élére. A hitelezői megállapodás előtt azonban már előre jelezte, hogy ismét lemond majd a pozícióról, amennyiben sikerül tető alá hozni az egyezséget a hitelezőkkel. A kérdés csak az lesz, hogy az 50 millió darabos részvénykibocsátás után miként alakul majd a (volt) vezérigazgató részesedése a cégben − tehát kik lesznek irányító pozícióban, akik majd az igazgatósági tagokat választják meg. Itt szintén érdekelt lesz Soós Csaba, aki jelenleg 24 százalékos részesedésével a legnagyobb tulajdonos a cégben. A hírre a részvény árfolyama jelentős eséssel reagált.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
08.
00:00

Váratlanul veszteséges lett a Lotos

Az előzetesen prognosztizált minimális nyereség helyett 147,4 millió zloty lett a lengyel Lotos olajtársaság első negyedéves vesztesége. A csalódás elsősorban a gyenge nemzeti devizával magyarázható, az ugyanis növelte a cég más devizában fennálló adósságállományát. A tavalyi első negyedévben még 597 millió zloty volt a cég profitja. Az év első három hónapjában a Lotos eladásai meredeken visszaestek, a finomítói marzsok viszont javultak.

Szerző(k):
Beke Károly