BUX 139058.16 -0,17 %
OTP 45300 0,0 %
header

Befektetés

05.
27.
00:00

Morgan Stanley: javulhat a vállalati szektor bizalma

Számottevően erősödtek Magyarország kilátásai arra, hogy rövid távon kikerüljön az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása (edp) alól, ennek esélye mostanra jóval 50 százalék fölé nőtt − olvasható a Morgan Stanley pénteki elemzésében. A londoni elemzők kiemelik, hogy ugyan a végső döntést csak június 22-én hozza meg az Ecofin, ám szerintük ha az Európai Bizottság szerdán Magyarország számára kedvező javaslatot tesz, akkor nagyon valószínű, hogy azt már nem torpedózzák meg a tagállamok képviselői.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
27.
00:00

Leminősítették a Daimlert

A Barclays elemzői egyenlő súlyozásúról alulsúlyozásúra minősítették a Mercedes gépkocsikat gyártó Daimler részvényeit. Ennek oka, hogy a célárfolyamot 16 százalékkal, 36 euróra csökkentették a jelenleg 47 euró felett forgó részvénynél. Mindenesetre az ajánlás az egyik legalacsonyabb a hivatalos elemzések közül. A Barclays szerint a Daimler indokolatlanul teljesítette felül az elmúlt hat hónapban a nagy versenytárs BMW-t és Volkswagent, mivel profittermelő képessége gyengébb ezeknél a cégeknél. A Bloomberg szerint azonban az elemzők átlagosan 46 eurós célárat várnak, ami mellett 15 vételi ajánlás, 18 tartás és 7 eladási ajánlás van érvényben. Ezek azonban elképzelhetően már csak jelzés értékűek, hiszen a papír jelentős áremelkedésen van túl, április közepétől ugyanis 50 euróig emelkedett, ahonnan már korrekció indult. Mindenesetre a részvény jelenleg reális árán forog. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az európai autópiac gyengélkedése ellenére az eddigi legjobb áprilist zárta a Daimler: a csoporthoz tartozó Mercedes, AMG, Smart és Maybach márka modelljeiből 116 ezret adtak el, 11,7 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Az adósságválság és a vásárlók bizonytalankodása ellenére még az európai piacon is 11,8 százalékkal növelni tudta eladásait a stuttgarti székhelyű vállalat, de a növekedés motorja változatlanul Japán, az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó volt. Ráadásul a cég vezetői elsősorban a második félévre várják a profit emelkedését.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
27.
00:00

Pénteken megint megvették a forintot

Pénteken visszakapaszkodott 290 alá a magyar deviza az euróval szemben, vagyis a csütörtöki nemzetközi pánikhangulat hatása nem sokáig tartott. A befektetők megnyugvása mellett az uniós túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos kedvező hírek erősítették a forintot. A hét utolsó kereskedési napján 289,40-ig kapaszkodott a forint az euró ellenében, ez bő fél százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki szintnél. A dollárral szemben 223,63-ig jutott a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 232,62 forintba került. A nemzetközi színtéren az euró alig mozdult a dollárral szemben, míg a svájci frank a szerdai hirtelen gyengülés után ismét az erősödés útjára lépett, 1,24363-nál állt a keresztárfolyam. A forint szempontjából kedvező hírek érkeztek pénteken, hiszen sajtóinformációk szerint jó eséllyel kikerülhetünk az uniós túlzottdeficit-eljárás alól. Első körben az Európai Bizottság tesz javaslatot szerdán, majd június végén születik meg a végleges döntés az Ecofin ülésén. A magyar kötvények másodpiacán a csütörtöki hozamemelkedés a hangulat javulásával ismét megfordult, így a hétvége előtt a legtöbb futamidő esetében hozamcsökkenésnek lehettünk szemtanúi. A nap nyertese a 9 bázisponttal csökkenő ötéves hozam volt, így délután 4,01 és 5,36 százalék között szóródtak a referenciaértékek.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
27.
00:00

Eladhatja ír leányát a Telefónica

Eladhatják a spanyol Telefónica ír leányvállalatát, az O2-t − tudósított a Bloomberg. A hírek szerint a legfrissebb becslések szerint 800 millió eurót is érhet a cég. A spanyol anyavállalat ugyan egyelőre nem erősítette meg az információt, de egyre több szakértő tartja ezt lehetséges variációnak, miután az ír mobilpiacon szükséges lesz a konszolidáció. Tavaly ugyanis az Európai Unió versenyfelügyelete engedélyezte az osztrák piacon a Hutchison Whampoa felvásárlását, ami után Ausztriában csak három szereplő maradt. Mindez pedig precedenst teremthet az Európai Unióban, és szakértők ennek eredményeként azt várják, hogy több országban is hasonló folyamatok játszódhatnak le. Írországban jelenleg négyszereplős a mobilpiac, az O2 mellett a Meteor, a Vodafone és a Hutchinson birtokában lévő szolgáltató működik az országban. A Telefónicát azért tartják a legvaló­színűbb eladónak, mert korábban azt nyilatkozták a spanyol cég vezetői, hogy a cseh és az ír leány nem nélkülözhetetlen. Ráadásul a spanyol társaság 58 milliárd eurós hitelállománnyal rendelkezett tavaly, amikor el is kezdte kisebb cégeit eladni, hogy mérsékelje hitelei nagyságát, főleg hogy enélkül is nehéz helyzetben van az iparág. Az egyik lehetséges vevő a UPC lehet, mivel az anyacég vezetője nemrégiben közölte, hogy érdeklődnek az ír telekomcégek után.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
27.
00:00

Széllel szemben száguld a magyar börze

Hiába nyitott mínuszban az USA részvénypiaca, a magyar börze fittyet hányt erre és több mint 1 százalékkal emelkedett a hét utolsó napján. Mindez annak tudható be, hogy a héten az OTP mellett most már a Richter is áttört egy fontos szintet, így komoly emelkedésnek indulhattak ezek a részvények technikai alapon. Az OTP már szerdán az 5000 forintos szint fölé ugrott, és innen csak egy gyors visszateszt volt, amit sikeresen letudott az árfolyam. Így hiába romlott el közben a nemzetközi hangulat, a magyar piacon a bankrészvény tovább száguldott, és pénteken már 5125 forinton, 1,3 százalékos pluszban zárt.

Szerző(k):
Deák Bálint