BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Morgan Stanley: javulhat a vállalati szektor bizalma

2013. május 27. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Számottevően erősödtek Magyarország kilátásai arra, hogy rövid távon kikerüljön az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása (edp) alól, ennek esélye mostanra jóval 50 százalék fölé nőtt − olvasható a Morgan Stanley pénteki elemzésében. A londoni elemzők kiemelik, hogy ugyan a végső döntést csak június 22-én hozza meg az Ecofin, ám szerintük ha az Európai Bizottság szerdán Magyarország számára kedvező javaslatot tesz, akkor nagyon valószínű, hogy azt már nem torpedózzák meg a tagállamok képviselői.

A Morgan Stanley több magyarázatot is lát arra, miért kulcsfontosságú az edp-ügy a magyar kormánynak. Az uniós kohéziós források felfüggesztésétől akkor sem kellene tartanunk, ha az eljárás hatálya alatt maradnánk, hiszen a GDP-arányos költségvetési deficit közel van a 3 százalékos határhoz. Az elemzők szerint azonban az Orbán-kormány számára presztízskérdés lehet, hogy a költségvetésileg fegyelmezett államok klubjához tartozzon Magyarország. Az uniós eljárás megszűnésével ráadásul szabadabb kezet kaphat a kormány a jövő évi költségvetés tervezésekor, ami nem elhanyagolható a 2014-es választások előtt. Ez a nagyobb mozgástér egészen addig fennmaradhat, amíg nem kezd agresszív költekezésbe a kabinet.

Végső soron a Morgan Stanley szerint a vállalati szektor bizalmát is javíthatja az, ha kikerülünk az eljárás alól, hiszen a cégek az elmúlt években rendre a költségvetési kiigazítások vesztesei voltak. Most azonban ha a cégvezetők azt látják, hogy sikeresen lezárul a költségvetési konszolidáció, akkor talán abban is bízhatnak, hogy nem lesznek további adóemelések.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet