BUX 139330.79 0,02 %
OTP 45340 0,09 %
header

Befektetés

05.
27.
00:00

Ugyanazt a céget nézte ki a Facebook és a Google

Felvásárlási harc kezdődhet a Facebook és a Google között, mivel mindkét amerikai internetes óriás az izraeli alapítású Waze térképgyártót nézte ki magának. Eddig a Facebook tűnt a biztos befutónak, most azonban a Bloomberg úgy értesült, hogy versenytársa akadhat a közösségi oldalnak. A hírek szerint a Facecook 800 millió és egymilliárd dollár közötti összeget fizetne a start-up vállalkozásért, azonban a Waze tulajdonosai ennél többre tartják cégüket. Éppen ezért azt tervezik, hogy ha nem sikerült egymilliárd dollár fölé tornászni az árat, akkor inkább megállnak a saját lábukon és más forrásból vonnak be tőkét.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
27.
00:00

Kicsit többet fizet a Mol

A Mol 462,22 forint osztalékot fog fizetni részvényenként, ennyi jut ugyanis a saját részvények levonása után abból a 46 milliárd forintból, amit a közgyűlés jóváhagyott. A korábbi, részvényenként 460 forintos osztalék azért emelkedett meg, mert a Mol birtokába visszakerült 371 ezer darab törzsrészvényre május 23-án lejárt az OTP Bank Nyrt.-vel kötött értékpapír-kölcsönzési keretszerződés. Osztalékért a Mol-részvényeket utoljára május 27-ig lehet megvásárolni, a pénzt azonban csak június elején kapják meg a részvényesek.

Szerző(k):
Deák Bálint
05.
27.
00:00

A tőzsdei cégek is kivették részüket a sikerből

Mindenkit meglepett, hogy az uniós módszertan szerint 1,9 százalék volt a magyar költségvetés hiánya 2012-ben, részben erre a kedvező bázisra alapulhat az, hogy kikerüljön Magyarország az EU túlzottdeficit-eljárása alól. A sikerben jelentős szerepük volt a tőzsdén jegyzett vállalatoknak is, melyek 2010 óta lassan már hozzászokhattak a különböző válságadókhoz.A tavalyi éves jelentések alapján a Budapesti Értéktőzsde cégei összesen 96,8 milliárd forintnyi válságadót fizettek be. Ebben a pénzügyi szervezetek és az energiaszolgáltatók különadója mellett szerepelt a Magyar Telekomra a második félévben eső telekommunikációs adó is. A távközlési cég több jogcímen összesen 33,1 milliárd forintnyi válságadót fizetett be. A második helyen a Mol áll, 29,8 milliárd forintnyi energetikai különadójával, de alig maradt el mögötte az OTP Bank Nyrt. 29,2 milliárd forintos bankadója. Egymilliárd forint feletti összeg jutott az FHB Jelzálogbank Nyrt.-re és az Elmű Nyrt.-re, míg a többi érintett megúszta viszonylag kisebb összegű külön befizetéssel.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
27.
00:00

Jelentős tőkeemelés jöhet a spanyol bankoknál

A spanyol bankok több mint 200 milliárd eurónyi hitelt ütemeztek át az elmúlt időszakban − írja a Financial Times. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a lejáratok előtt átütemezett hitelek nagy része olyan vállalatoké, amelyek az átütemezés nélkül fizetésképtelenek lennének. A spanyol jegybank szerint ráadásul a spanyol bankoknak további 10 milliárd euró céltartalékot kell képezniük a várható hitelezési veszteségekre. Ennek hátterében az áll, hogy a \"késleltesd és imádkozz\" néven is emlegetett tömeges átütemezésekben érintett hitelekre szeptemberig a korábbinál szigorúbb szabályok között kell céltartalékot képezniük a bankoknak. A központi bank amiatt aggódik, hogy a spanyol bankok a rossz hitelek leírásának elkerülése érdekében olyan esetekben is a hitel refinanszírozását javasolták, amikor az adós vállalatnak vagy magánszemélynek ezzel együtt sem lett reális esélye a kölcsön visszafizetésére. A hitelintézetek az újrastrukturált hitelek 40 százalékával továbbra is úgy bánnak, mint ha azok a refinanszírozás előtt is jól teljesítettek volna. A jövőben sokkal nehezebb lesz ugyanis ezeket normál minőségű hitelként kezelniük. Elemzők szerint a szigorúbb szabályozás miatt több kisebb bank további komoly eszközeladásokra és tőkeemelésre kényszerülhet.

Szerző(k):
Deák Bálint