BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem csak a magyar, de a külföldi befektetők is sorban állnak a forintos állampapírokért

Néhány napja 10 ezermilliárd fölé nőtt a külföldi kézben lévő, forintban kibocsátott magyar állampapírok állománya.

2026. június 26. péntek, 19:11

Fotó: Economx / Hartl Nagy Tamás
A parlament épülete a Batthyány térről nézve
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szintet lépett az elmúlt napokban a külföldi befektetők kezében lévő, forintban kibocsátott magyar állampapírok állománya: június 18-án – története során először – átlépte a 10 ezermilliárd forintot, e hét csütörtökön (aznap tartott aukciót az Államadósság Kezelő Központ) pedig már megközelítette a 10 500 milliárd forintot.

A tavaszi választások előtt még csak 8400 milliárdon állt a külföldiek forintkötvény kitettsége, az év elején pedig valamivel 6000 milliárd forint felett járt, szóval elég erős a momentum a magyar adóspapírok mellett.

De nem csoda, hogy a külföldi befektetők egyik kedvence lett a magyar kötvénysztori. Ahogy jönnek le itthon a piaci hozamok, a kötvénytulajdonosok a kapott kamat mellett az árfolyamon is kereshetnek: aki például március közepén még a jelenlegihez képest 200 bázisponttal magasabb, 7 százalékos hozam mellett vásárolt be tízéves állampapírból, azóta szert tehetett 16-17 százalék árfolyamnyereségre is, hiszen az akkor vett kötvényét most magasabb áron lehet eladni. A jelek szerint a befektetők további hozamcsökkenésre számítanak, ha másért nem, hát a Magyar Nemzeti Bank által bejelentett mini-kamatcsökkentési ciklus miatt.

A csütörtöki aukción egyébként ismét hatalmas túlkereslet mutatkozott a 3, az 5 és a 10 év futamidejű hitelpapírokra. A meghirdetett, összesen 65 milliárd forintos kibocsátásra bődületes, 468 milliárdnyi kereslet zúdult be, így az ÁKK úgy tudta megemelni az értékesítést, hogy közben a hozamok nagyon alacsonyan maradtak. Végül 201 milliárd forintért adott el kötvényeket az állam, a hozamok 5,06-5,1 százalék közt alakultak. Azt persze nem tudni, hogy a vásárlók közt mennyi volt a külföldiek aránya.

De ha a jelenlegi ütemben nő a külföldi befektetők forintos állampapír állománya, akkor hamarosan utolérik azt a volument, amit devizában (euró, dollár, jüan) kibocsátott magyar állampapírban tartanak, ez a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint forintban kimutatva 12 510 milliárd volt április végén, névértéken.

A hosszú magyar hozamok pénteken a másodpiacon már alig haladták meg az 5 százalékot. A 10-éves referenciakötvény hozama évi 5,03 százalék volt, hasonló futamidőre az alábbi országok befektetői ennyit várnak el:

  • Németország: 2,85 százalék
  • USA: 4,37 százalék
  • Csehország: 4,61 százalék
  • Egyesült Királyság: 4,74 százalék
  • Lengyelország: 5,3 százalék
  • Románia: 6,85 százalék

A leghosszabb, 2051-ben kifutó magyar kötvény most 5,13 százalékos éves lejárati hozammal forog, ami viszont már alacsonyabb mint a hasonló futamidejű brit állampapíré (5,46 százalék).

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet