Szintet lépett az elmúlt napokban a külföldi befektetők kezében lévő, forintban kibocsátott magyar állampapírok állománya: június 18-án – története során először – átlépte a 10 ezermilliárd forintot, e hét csütörtökön (aznap tartott aukciót az Államadósság Kezelő Központ) pedig már megközelítette a 10 500 milliárd forintot.
A tavaszi választások előtt még csak 8400 milliárdon állt a külföldiek forintkötvény kitettsége, az év elején pedig valamivel 6000 milliárd forint felett járt, szóval elég erős a momentum a magyar adóspapírok mellett.
De nem csoda, hogy a külföldi befektetők egyik kedvence lett a magyar kötvénysztori. Ahogy jönnek le itthon a piaci hozamok, a kötvénytulajdonosok a kapott kamat mellett az árfolyamon is kereshetnek: aki például március közepén még a jelenlegihez képest 200 bázisponttal magasabb, 7 százalékos hozam mellett vásárolt be tízéves állampapírból, azóta szert tehetett 16-17 százalék árfolyamnyereségre is, hiszen az akkor vett kötvényét most magasabb áron lehet eladni. A jelek szerint a befektetők további hozamcsökkenésre számítanak, ha másért nem, hát a Magyar Nemzeti Bank által bejelentett mini-kamatcsökkentési ciklus miatt.
A csütörtöki aukción egyébként ismét hatalmas túlkereslet mutatkozott a 3, az 5 és a 10 év futamidejű hitelpapírokra. A meghirdetett, összesen 65 milliárd forintos kibocsátásra bődületes, 468 milliárdnyi kereslet zúdult be, így az ÁKK úgy tudta megemelni az értékesítést, hogy közben a hozamok nagyon alacsonyan maradtak. Végül 201 milliárd forintért adott el kötvényeket az állam, a hozamok 5,06-5,1 százalék közt alakultak. Azt persze nem tudni, hogy a vásárlók közt mennyi volt a külföldiek aránya.
De ha a jelenlegi ütemben nő a külföldi befektetők forintos állampapír állománya, akkor hamarosan utolérik azt a volument, amit devizában (euró, dollár, jüan) kibocsátott magyar állampapírban tartanak, ez a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint forintban kimutatva 12 510 milliárd volt április végén, névértéken.
A hosszú magyar hozamok pénteken a másodpiacon már alig haladták meg az 5 százalékot. A 10-éves referenciakötvény hozama évi 5,03 százalék volt, hasonló futamidőre az alábbi országok befektetői ennyit várnak el:
- Németország: 2,85 százalék
- USA: 4,37 százalék
- Csehország: 4,61 százalék
- Egyesült Királyság: 4,74 százalék
- Lengyelország: 5,3 százalék
- Románia: 6,85 százalék
A leghosszabb, 2051-ben kifutó magyar kötvény most 5,13 százalékos éves lejárati hozammal forog, ami viszont már alacsonyabb mint a hasonló futamidejű brit állampapíré (5,46 százalék).
