BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az olajbevétel ötöde vándorol dollárba

2006. július 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A legrégebbi nemzetközi pénzügyi szervezet, a bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) kimutatta, hogy a kőolaj-exportáló országok 2002 júniusa és 2005 júniusa között a kőolajexportból származó bevétel közel ötödét fektették dollárban denominált értékpapírokba. Az említett három év alatt ezek az országok a kőolajból származó mintegy 1200 milliárd dolláros bevételből több mint 200 milliárd dollár értékben vásároltak rövid és hosszú távú amerikai értékpapírokat.
A BIS hangsúlyozza, hogy az ázsiai és a kőolaj-exportáló országok az említett közvetlen befektetés mellett jókora közvetett dolláralapú befektetéssel rendelkeznek, gyakran hedge-fundokon keresztül.
A BIS szerint ezen országok amerikai kötvények iránti kereslete tartotta sok éven keresztül viszonylag alacsony szinten az amerikai hosszú távú kamatokat. Szakértők szerint a következő években a hosszú távú amerikai kamatszint szempontjából különösen fontos kérdés lesz, hogy a kőolaj-exportáló országok milyen értékpapírokba fektetik bevételeiket. Ha az olajdollárok – a nemzetközi diverzifikációt szem előtt tartva – nagyobb arányban találnak megfelelő befektetési lehetőséget például az eurózónában, akkor ez a folyamat az amerikai kötvények keresletének csökkenését és a hosszú távú kamatszint további emelkedését eredményezheti.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet