Lapzártánkkor azt tervezte az informatikai tárca, hogy szeptemberben írja ki a készenléti szervezetek új kommunikációs rendszerére, az egységes digitális rádiótávközlő (EDR) hálózati szolgáltatásra szóló pályázatát, amelyet közbeszerzési eljárás keretében folytat le. Az új rendszer szükségességéről 10 éve beszélnek, most azonban, úgy tűnik, a hálózati szolgáltatók és a rendszer leendő telepítői mellett a kormány is eltökélt az ügyben. A kabinet határozata szerint az állam szolgáltatást vásárol, majdnem úgy, mint egy előfizető a telefontársaságoktól.
„Nem töltöttük tétlenül az elmúlt tíz évet, technológiánkat folyamatosan fejlesztve a világ vezető készenléti Tetra-szállítóivá váltunk. Készen állunk a magyarországi Tetra-tenderen való megmérettetésre és a technológia telepítésére” – mondta lapunknak Galambos József, a Motorola Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. A cég egyébként vezető szerepet játszik a világ készenléti szerveinek rádiókommunikációs technológiával való ellátásában, a Tetra-hálózatok telepítésében, eddig 46 országban 152 fejlesztést hajtott végre. A hálózat kiépítésében a legnagyobb versenytársa a Nokia lehet, amely a Motorolához hasonlóan, számtalan bemutató rendszert létesített itthon, bizonyítva egyfelől saját technikai fejlettségét, másfelől az új technológia fontosságát.
Tény ugyanis, hogy a magyar készenléti szervezetek kommunikációs rendszere megérett a cserére. Azt ma már senkinek sem kell bizonygatni, hogy az EDR-rel könnyebbé és biztonságosabbá válik az élet- és rendvédelmi szervezetek munkája. Az azonban továbbra is nyitott kérdés, hogy mindez mennyibe kerül az államnak. Az előző kormány alatt hálózatot építtetett volna az állam, a Magyar Posta Rt. szolgáltatásával, amely az akkor nyilvánosságra került számok szerint nagyjából 50 milliárd forintba került volna. Most azonban egyes vélemények szerint a kormány igényeit 100 millió euróból, vagyis nagyjából 25 milliárd forintból ki lehetne elégíteni. Ebbe az összegbe egy-két éves karbantartás és 30 ezer felhasználói készülék is belefér – mondta lapunknak Fáy András, a Nokia Magyarország Kft. értékesítési igazgatója. Galambos József szerint a majdani végfelhasználók technológiai igényeinek és szolgáltatási elvárásainak pontos ismerete nélkül felelőtlenség lenne árról beszélni.
Számolni kell ugyanis azzal, hogy az autópályákhoz hasonlóan egy EDR-rendszer ára is a műszaki tartalomtól és a felhasználók számától függ. Így egy hálózat akár 50 milliárd forintba is kerülhet. Megfigyelők szerint, mintha a kormányzat sem tudná egész pontosan, hányan használják majd rendszert, ugyanis rendkívül széles sávban 30 ezertől, 60 ezerig állapították meg határt. A tárca a rendszer használatát kötelezővé teszi. A hírközlési tárca a pályázatot úgymond technológiasemlegesen írja ki, így a rendszerfajták versenyében éppen úgy befutó lehet a Tetrapol, vagy a GSM Pro, mint a legismertebb, a Tetra. Galambos József szerint ez számukra nem okoz problémát, azt azonban hozzátette, a világon a Tetra vált elterjedtté, és lassan világszabvánnyá növi ki magát. A pályázaton szolgáltatók indulnak és saját hatáskörükben döntenek arról, mely technológiai szállító építi ki a hálózatot. A hírközlési tárca erős versenyre számít és a tervei szerint 2005 végére már működőképes lesz a rendszer.
Hőnyi Gyula
keret
Kérdés az is, hogy a közbeszerzési pályázatot mennyi idő alatt bírálják el. A szaktárca optimális esetben 6–8 hónapra számít, de előfordulhat, hogy ez 14 hónapot vesz igénybe. Fáy szerint legutóbb egy hasonló uniós közbeszerzési eljárást Ausztriában három és fél hónap alatt befejeztek.
