BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minisztériumból is rúgtak ki szülési szabadságon lévő kismamát

2007. június 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fogyatékos vagy roma származású asszonyt közvetlen hátrányos megkülönböztetés ér gazdasági társaság részéről Budapesten – így írható le az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elé kerülő „típusügy” a testület 2006-os tevékenységét értékelő jelentés alapján. A felsorolt ismérvek természetesen jelentősen szóródnak – a legkisebb különbség például a nemek közötti megoszlásban mutatkozik, a kérelmezőknek ugyanis 51 százaléka nő. A jelentés szerint ebből azonban nem következik, hogy egyenlő arányban ér hátrányos megkülönböztetés férfiakat és nőket. Jellegzetes eset az egymillió forintra bírságolt, elektronikus berendezéseket gyártó kft. ügye – a cég azonos munkakörben harminc százalékkal alacsonyabb órabért fizetett női alkalmazottjának.
A sérelmezett esetek 56 százaléka a foglalkoztatáshoz kapcsolódik, 33 százalék pedig szolgáltatás igénybevételéhez – az utóbbi kapcsán érdekes, hogy a kereskedelmi és vendéglátó-ipari szolgáltatások megtagadása szinte kizárólag a romákat, az egyéb szolgáltatások pedig a fogyatékosokat érintik. A fogyatékosok panasza rendszerint az, hogy rosszabb minőségű szolgáltatást kapnak, míg a romáktól inkább megtagadják a szolgáltatást. Tavaly a hatóság foglalkozott például romákat ki nem szolgáló étteremmel és mobiltelefonbolttal, a vak ügyfele számára szigorúbb feltételeket állító bank esete pedig – mely 300 ezres büntetést vont maga után – szélesebb nyilvánosságot is kapott, több más ügy mellett. A foglalkoztatási ügyek vétkesei között volt két olyan gazdasági társaság, amelyet 1,3 millió forintra büntettek a roma jelentkezőkkel szembeni „emberi méltóságot sértő magatartás” miatt, volt egészségügyi intézmény, mely a jelentkezőt 37 éves életkora miatt utasította vissza, és volt egy minisztérium is, mely központi létszámleépítésre hivatkozva megszüntette két szülési szabadságon lévő kismama vezetői megbízását (a másfél millió forintos büntetést már 2007-ben rótták ki).
Tavaly összesen 4,9 millió, idén eddig már 3,7 millió forint büntetést szabott ki a hatóság – mondta lapunknak Gyarmati Edit, az EBH munkatársa. Ennek oka, hogy az intézmény tevékenységi köre egyre bővül, idén már az esélyegyenlőségi terv megvalósulását is ellenőrzi az ötven főnél többet foglalkoztató állami, illetve állami többségi tulajdonban lévő vállalatok esetében.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet