November elsejétől lehet a megyei egészségbiztosítási pénztáraktól igényelni az E111-es nyomtatványt felváltó európai egészségbiztosítási kártyát, január elsejétől pedig kizárólag már csak ezen új plasztikkártyát fogadják el az uniós tagállamokban.
Az elmúlt három hónapban százezer ilyen kártyát állított ki az egészségbiztosítási pénztár, vagyis nagy a kereslet. A legnagyobb változás a korábban használt E111-hez képest, hogy míg az csak kilencven napig volt érvényes, az új kártya már egy éven keresztül használható. A funkció azonban továbbra is az, hogy az uniós tagállamokba utazók ezen dokumentummal igazolhatják, hogy jogosultak az orvosilag szükséges ellátásokra.
A magyar biztosítottak 2004 júniusától jogosultak arra, hogy az EGT-tagállamokban való ideiglenes tartózkodásukkor igénybe vehessék a szükséges ellátásokat. Ez a sürgősségi beavatkozásokon kívül még azon eljárásokat tartalmazza, amelyek hiányában egészségkárosodás léphet fel. Ezen esetekben a költségeket a magyar állam vállalja át. Ugyanakkor azon országokban, ahol az állampolgároknak önrészt kell vállalniuk az ellátás költségeiből – úgynevezett co-paymentet kell fizetniük –, ezt az összeget önerőből kell finanszíroznia a magyar betegnek is. Bár a kártya egy évig érvényes, ha valakinek időközben megszűnik a biztosítási jogosultsága, akkor a biztosító nem fizeti ki ellátásának költségeit. Szakértők rendszeresen felhívják a külföldre utazók figyelmét, hogy a teljes körű ellátás biztosítása érdekében a kiegészítő utas- és baleset-biztosításokat is érdemes megkötni
