A tervek szerint 2004, de legkésőbb 2005. március végéig két cégre, egy személy- és egy teherszállítóra bontják a Szlovák Vasúttársaságot (ZSSK), majd ezt követően a teherszállítással foglalkozó vasúti társaság többségi tulajdonát privatizálják - döntött a Dzurinda-kormány gazdasági kabinetje. Ivan Miklos pénzügyminiszter közölte, hogy a privatizációs bevételt a ZSSK adósságállományának csökkentésére fordítanák. Miklos szerint a döntés ésszerűsége abban rejlik, hogy míg a személyszállítás közérdekű is lehet, ezért állami támogatásban részesülhet, addig a teherforgalom kimondottan üzleti alapon zajlik. „A teherszállítás tavalyi forgalma 16 milliárd koronára rúgott, ám még 2003-ban is veszteséges volt” - közölte Milos Cikovsky, a ZSSK szóvivője. A két tevékenység kettéválasztása kiküszöbölné a torzító hatású keresztdotációt. A Szlovák Vasúttársaság alaptőkéjét a pozsonyi Pravda 26,8 milliárd koronára becsülte, a privatizáció mértékétől függően az állam 15 és 30 milliárd korona közötti bevételre számíthat.
