Szlovákiában 15 százalékkal csökkent a sörfogyasztás az év első öt hónapjában éves összehasonlításban, ezen belül májusban 27 százalékos volt a visszaesés – közölte Peter Svec, a szlovák sörpiac 42 százalékát uraló Heineken Slovensko szóvivője. A visszaesés számokban kifejezve 270 ezer hektoliterrel kevesebb eladott sört jelent, ami megfelel egy közepes kapacitású gyár éves termelésének. Az első öt hónapban 1,464 millió hektoliter sört adtak el; az utóbbi öt évben nem volt ilyen alacsony a kereslet. Ha ez így megy tovább, akkor éves szinten a söreladás a 4 millió hektolitert sem éri el, miközben 2002-ben még 4,733 millió, 2003-ban pedig 4,537 millió hektoliter sör kelt el.
A szóvivő szerint a visszaesés döntően a pénzügyminisztérium számlájára írható, amely tavaly augusztusban drasztikusan emelte a sörre kivetett fogyasztói adót. A 10 fokos sör esetében az adó hektoliterenként 300-ról 500 koronára, a 12 fokos sör esetében pedig 360 koronáról 600 koronára nőtt. Stefan Karsay, a szlovák sörgyártók szövetségének elnöke szerint ilyen mértékű adóemelést az Európai Unió sem szab meg, mivel fokonként – átszámítva – minimum 30 korona adóterhet ír elő. Svec mindazonáltal elismerte: a magas fogyasztási adó és a januártól 19 százalékra emelt áfa ellenére is Szlovákiában a legolcsóbb a sör Európában. Viszont az említett két adófajta miatt a 10 fokos sör árának már 40 százalékát teszi ki az adó.
